Sprawca wypadku nie ma OC. Jak uzyskać odszkodowanie?
2017-04-25 12:44
Wypadek © Kadmy - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ile trwa wypłata odszkodowania z OC?
Wprawdzie obowiązujące w naszym kraju przepisy konstytuują obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC, to mimo to nie wszyscy kierowcy dbają o zakup polisy. Statystyki UFG dowodzą, że po naszych drogach porusza się około 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów, a to oznacza, że udział w zdarzeniu, którego sprawca nie ma OC, jest dość prawdopodobny. Jak w takiej sytuacji starać się o odszkodowanie?Obrażenia ciała
Poszkodowany w wypadku ma przede wszystkim prawo do odszkodowania za doznane obrażenia. Jeśli sprawca zdarzenia nie posiadał OC, wszystkie roszczenia należy kierować wprost do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby zgłosić szkodę, konieczne jest zebranie stosownych dokumentów i dostarczenie ich dowolnemu ubezpieczycielowi. W praktyce najlepiej jest przedstawić je temu towarzystwu, w którym sami wykupiliśmy OC. W ten sposób likwidacja szkody przebiegnie sprawniej. Do wniosku o wypłatę odszkodowania należy dołączyć m.in. dokumentację medyczną.
– Dzięki odpowiednio skompletowanej dokumentacji będziemy mogli ubiegać się o adekwatne świadczenie. Do wniosku powinniśmy dołączyć wyniki wszelkich wykonanych badań i konsultacji. Na ich podstawie zostanie określony uszczerbek na zdrowiu, który jest pomocny w ocenie rozmiaru szkody i ustaleniu wysokości należnego zadośćuczynienia – tłumaczy Edyta Szymkowiak, p.o. dyrektora departamentu dochodzenia roszczeń Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu należnego odszkodowania.
fot. Kadmy - Fotolia.com
Wypadek
Warto pamiętać, że zadośćuczynienie nie jest jedynym świadczeniem, o które możemy się ubiegać. Mamy również prawo do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów, takich jak: dojazd do placówek medycznych, zakup leków czy tych związanych z zabiegami rehabilitacyjnymi.
– Nie wszyscy wiedzą, że osoby czynne zawodowo mogą ubiegać się również o odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu. Takie świadczenie należy się nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które pracują na umowę o dzieło czy zlecenie. Wystarczy, że oszacują wraz z pracodawcą, ile mogliby zarobić w czasie rekonwalescencji – dodaje Edyta Szymkowiak.
Zniszczone auto
W przypadku, gdy zniszczone zostało nasze mienie, sprawca zdarzenia ma obowiązek pokryć wszelkie koszty związane z jego naprawą. Nie każdy wie, że w przypadku uszkodzenia auta, jego właściciel ma prawo do wyboru sposobu likwidacji szkody. Może się ona odbyć w wariancie kosztorysowym lub warsztatowym.
– W przypadku wyboru wariantu kosztorysowego osoba poszkodowana zgadza się na wypłatę świadczeń na podstawie kosztorysu dokonanego przez rzeczoznawcę i naprawę auta we własnych zakresie. Możemy również sami oddać samochód do warsztatu, w którym chcemy dokonać naprawy a następnie do ubezpieczyciela dostarczyć wycenę. Na tym właśnie polega wariant warsztatowy inaczej zwany rozliczeniem bezgotówkowym – wyjaśnia ekspert DRB.Dodatkowo możemy starać się o zwrot kosztów związanych z holowaniem, wynajęciem pojazdu zastępczego oraz rekompensatę za utratę wartości rynkowej samochodu.
W przypadku zniszczonego auta wszelkie roszczenia również powinniśmy kierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego oferującego zakup polisy OC. Wyjątkiem jest sytuacja, w której poszkodowany posiadał wykupioną polisę AC. W takim przypadku to właśnie z tej dobrowolnej umowy ubezpieczenia zostaną wypłacone należne świadczenia.
Wypadek lub kolizja dla osoby poszkodowanej wiąże się z koniecznością poniesienia dużych kosztów związanych z rekonwalescencją lub naprawą zniszczonego mienia. Właśnie dlatego warto pamiętać, że możemy strać się o wypłatę należnych świadczeń nawet w przypadku, gdy sprawca nie był ubezpieczony.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (10)