Ubezpieczenie samochodu: jak to robią Polacy?
2017-01-25 00:40
Jak Polacy ubezpieczają pojazdy? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ceny OC i AC w II kw. 2024 w górę
Niska popularność ubezpieczeń dodatkowych
Dodatkowe ubezpieczenia AC i NNW nie cieszą się zainteresowaniem Polaków. Ankietowani przez Oferteo.pl najczęściej poszukiwali obowiązkowego ubezpieczenia OC (63 proc. badanych). 17 proc. badanych chciało wykupić pakiet OC + NNW, a tylko 10 proc. pakiet OC + AC + NNW. Na opcję OC + AC decydowało się 7 proc. użytkowników serwisu.
fot. mat. prasowe
Jak Polacy ubezpieczają pojazdy?
Dominują starsze roczniki
Najwięcej, bo 26 proc. badanych przez Oferteo.pl, było zainteresowanych ubezpieczeniem pojazdu wyprodukowanego w latach 2000–2003. 23 proc. chciało ubezpieczyć samochód z lat 1996–1999. Po 18 proc. badanych stanowili właściciele aut wyprodukowanych w latach 2004-2008 oraz wcześniej niż w 1996. Tylko 5 proc. badanych było właścicielami samochodu wyprodukowanego w 2014 roku i później.
fot. mat. prasowe
Zakres ubezpieczenia
Co ciekawe, według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) średni wiek samochodu w Polsce to 15 lat, a 10 lat i więcej ma aż 16 mln zarejestrowanych w naszym kraju pojazdów.
Volkswageny przed Oplami
A jakie samochody najczęściej ubezpieczali ankietowani przez Oferteo.pl? Uczestnicy badania najczęściej deklarowali chęć ubezpieczenia samochodów marki Volkswagen (13%) bądź Opli (11%). Wśród wskazań użytkowników Oferteo pojawiały się też m.in. Renault, BMW i Fiaty (po 7%), Audi (6%) czy Mercedesy i Peugeoty (po 5%). Zwraca uwagę brak aut japońskich producentów wśród najpopularniejszych wg uczestników badania marek.
Najczęściej polisa w PZU
72% badanych poszukiwało kontynuacji posiadanego ubezpieczenia. W tym gronie najpopularniejszym TU było PZU przed Ergo Hestią i Wartą.
fot. mat. prasowe
Rocznik pojazdu
Większe kary za brak OC
Podwyżki obowiązkowych ubezpieczeń zbiegły się w czasie z zaostrzeniem sankcji wobec kierowców, którzy zwlekają z wykupieniem polisy. Od 1 stycznia kara dla właściciela samochodu osobowego, który spóźni się ze składką o więcej niż 14 dni, wyniesie 4000 złotych (odpowiednio 3700 w ubiegłym roku). Natomiast jeśli opóźnienie wyniesie od 3 do 14 dni, kara będzie w wysokości 2000 złotych (odpowiednio 1850 w ubiegłym roku), a w przypadku opóźnienia krótszego niż 3 dni – 800 złotych (odpowiednio 740 złotych w ubiegłym roku).
Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy niespełna 400 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące ubezpieczenia pojazdu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)