eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneCzasowe wycofanie pojazdu z ruchu dla wszystkich?

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dla wszystkich?

2016-11-22 14:26

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dla wszystkich?

Nieużywany samochód ©  Chekunov Alexandr - Fotolia.com

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu to rozwiązanie, które umożliwia zaoszczędzić na polisie OC nieużywanego auta. Niestety ta opcja dostępna jest jedynie dla tych, którzy posiadają samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, autobusy oraz pojazdy specjalne. Statystyczny Kowalski, który trzyma w garażu nieużywane cztery kółka, płaci za nie tyle samo, ile w przypadku normalnie użytkowanego samochodu. Być może jednak już wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie.

Przeczytaj także: Czy czasowe wycofanie pojazdu z ruchu to wzrost OC?

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu zostało zlikwidowane w 1997 roku. Od tego czasu polscy kierowcy muszą opłacać polisę OC nawet za zupełnie nieużywane, zepsute auto, które od wielu lat stoi w garażu. Obowiązujące przepisy są tu bezlitosne: każdy zarejestrowany w naszym kraju samochód osobowy musi posiadać ważną polisę OC.
Oczywiście, można zdecydować się na wyrejestrowanie pojazdu, jednak jest to decyzja nieodwracalna. Oprócz wyjątkowych sytuacji (np. wyrejestrowanie pojazdu w Polsce, zarejestrowanie za granicą i po kilku latach ponowne zarejestrowanie w naszym kraju) raz wyrejestrowanego samochodu nie można ponownie zarejestrować – wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu tylko dla wybranych


Zmiany obowiązujących przepisów chciałby poseł Piotr Liroy-Marzec z ugrupowania Kukiz'15. Dlatego też złożył do resortu transportu interpelację w prawie umożliwienia właścicielom osobówek czasowego wycofania ich z ruchu.

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującymi przepisami czasowe wycofanie pojazdu z ruchu jest wprawdzie dopuszczalne, ale taka możliwość istnieje tylko w przypadku:
  • samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t,
  • ciągników samochodowych,
  • pojazdów specjalnych
  • i autobusów.

Te wyjątki mają zatem pomóc przedsiębiorcom prowadzącym np. firmę transportową. Kiedy osoba prowadząca taką działalność chce ograniczyć jej zakres, może wycofać na pewien czas część pojazdów z ruchu. Będzie wiązało się to z płaceniem o wiele niższego OC, co znacząco ograniczy koszty funkcjonowania firmy – tłumaczy Paweł Kuczyński.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu bez OC?


Niezwykle ważne jest tu podkreślić, że czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie zdejmuje z właściciela obowiązku opłacenia polisy OC. Należy sobie bowiem zdawać sprawę, że wycofanie nie jest tożsame z wyrejestrowaniem. Ubezpieczenie za wycofane z ruchu auto jest jednak znacznie mniej kosztowne.

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych składka ubezpieczeniowa na okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu powinna ulec obniżeniu przynajmniej o 95%.

fot. Chekunov Alexandr - Fotolia.com

Nieużywany samochód

Piotr Marzec wnioskuje o rozszerzenie możliwości czasowego wycofania pojazdu z ruchu.


Dlaczego trzeba płacić OC za pojazd czasowo wycofany z ruchu?


Nieużywany samochód ciężarowy wycofany czasowo z ruchu stoi na placu, nie szkodząc nikomu. Dlaczego w ogóle trzeba wykupić OC na taki pojazd?

Wynika to z faktu, że według prawa za szkodę w związku z ruchem pojazdu uważa się także szkodę powstałą przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu, bezpośrednio przy ładowaniu i rozładowaniu pojazdu oraz podczas jego zatrzymania, postoju lub garażowania. Możliwe jest zatem, że w okresie czasowego wycofania z ruchu powstanie szkoda, która powinna zostać uregulowana z OC.

Obniżenie składki przynajmniej o 95% sprawia jednak, że wykupienie OC na taki pojazd jest praktycznie nieodczuwalne dla finansów kierowcy. Właściciele nieużywanych samochodów osobowych na pewno chętnie skorzystaliby z takiej możliwości.

Na razie jednak ciężko powiedzieć, jak prawdopodobne jest wprowadzenie odpowiednich zmian w prawie. Dopóki nic się nie zmieni, kierowcy muszą zadowolić się innymi sposobami na obniżenie składki OC, takimi jak porównanie ofert przed kupnem ubezpieczenia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: