eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneWyższa kara za jazdę po pijanemu?

Wyższa kara za jazdę po pijanemu?

2016-11-10 11:21

Wyższa kara za jazdę po pijanemu?

Więzienie za jazdę po pijanemu? © Alexander Raths - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Walka z nietrzeźwymi kierowcami trwa w najlepsze. I tak już zaostrzone przepisy już wkrótce mają być jeszcze bardziej restrykcyjne. Jak jest obecnie? Jakie kary teraz czekają kierowców, którzy wsiedli za kółko po kilku głębszych? Odpowiedzi na te pytania udziela porównywarka Ubea.pl.

Przeczytaj także: 2938 samochodów zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu

Tegoroczna akcja "Znicz" po raz kolejny pokazała, że Polacy nie stronią od prowadzenia samochodu po alkoholu. W ciągu pięciu dni zatrzymano zatrważającą wręcz liczbę 1197 nietrzeźwych kierowców. Wprawdzie statystyki za cały poprzedni rok wskazują na niemal 9-procentowy spadek liczby prowadzących, u których stwierdzono przekroczone dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu, to i tak niemal 129 tys. pijanych prowadzących jest wynikiem dalekim od ideału.

Nic zatem dziwnego, że resort sprawiedliwości nosi się z zamiarem kolejnego zaostrzenia przepisów. Plany Ministerstwa zakładają, że za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) skutkować będzie karą bezwzględnego pozbawienia wolności do lat dwóch.

Przydatne linki:
- Kodeks karny


Obecne sankcje, które grożą kierowcom są mniej restrykcyjne. Jazda po użyciu alkoholu (do 0,5 promila we krwi) traktowana jest jako wykroczenie. Przekroczenie tego limitu powoduje, że prowadzący uznawany jest za nietrzeźwego, co w świetle prawa jest już przestępstwem. Definicję i konsekwencje tego czynu opisuje kodeks karny (KK). Artykuł 115 §16 KK stanowi, że kierowca jest traktowany jako nietrzeźwy jeśli:
  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
  • lub zawartość alkoholu w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Definicji stanu po użyciu alkoholu, nie znajdziemy jednak w kodeksie wykroczeń. Po odpowiednie informacje trzeba sięgnąć do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z art. 46 ust. 2 wspomnianej ustawy, stan po użyciu alkoholu ma miejsce jeśli:
  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila
  • lub obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza

Kodeks karny określa również sankcje za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Osoba popełniająca taki czyn, może być ukarana między innymi poprzez:
  • grzywnę, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do dwóch lat (kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia połączona z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów, jest stosowana w przypadku recydywistów)
  • nałożenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres od 1 roku do 15 lat (zakaz czasem dotyczy określonego rodzaju pojazdów lub jest dożywotni, jeżeli pijany kierowca przyczynił się do śmierci albo poważnych obrażeń innych osób)
  • konieczność wpłaty określonej sumy (min. 10 000 zł) na rzecz poszkodowanego, jego rodziny albo Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
  • przepadek na rzecz Skarbu Państwa pojazdu użytego do popełnienia przestępstwa

Za prowadzenie auta lub jednośladu w stanie po użyciu alkoholu, grożą nieco łagodniejsze sankcje. W takiej sytuacji, kierowca musi się liczyć z:
  • karą aresztu albo karą grzywny od 50 zł do 5000 zł (podstawowe kary)
  • tymczasowym zatrzymaniem prawa jazdy
  • zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych, trwającym od 6 miesięcy do 3 lat

fot. mat. prasowe

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.


Dodatkową sankcją dla ukaranego kierowcy, jest konieczność zdania egzaminu organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). „Taki egzamin zdaje osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłuższy niż jeden rok” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: