Wakacje 2016: porady dla kierowców
2016-07-19 00:22
Sprawdź samochód przed podróżą © ChiccoDodiFC - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zrób przegląd samochodu przed urlopem
Barometr Providenta dowiódł, że o wakacjach samochodem myśli przeszło połowa Polaków Na ten krok decydują się przeważnie (71%) rodziny z dzieckiem. Liczba amatorów podróży autem maleje wraz z wiekiem - wśród młodych Polaków jest ich zaledwie 43 proc. Wakacyjna podróż to setki, a czasami nawet tysiące kilometrów do pokonania, a to z kolei wystarczający argument, aby przed wyruszeniem w trasę sprawdzić, czy nasz pojazd gwarantuje nam bezpieczne dotarcie do celu.Sprawdź samochód przed podróżą
Zanim rodzina wygodnie usiądzie w samochodzie pojedź na mniej uczęszczaną drogę i spróbuj awaryjnie zahamować, czyli możliwie jak najszybciej zatrzymać się, ze stosunkowo niewielkiej prędkości np. 20km/h. Ten test pozwoli samodzielnie upewnić się, co do sprawności hamulców, jakości ogumienia czy przyczepności nawierzchni. Pamiętajmy jednak, że przyczepność podczas pokonywania drogi może być różna w zależności od aktualnych warunków pogodowych. Taki test można również przeprowadzić z pasażerami.
Wykonanie próby awaryjnego hamowania z rodziną na pokładzie może wprawdzie sprawić, że usłyszymy protesty i narzekanie, jednak jest to najlepszy sposób na przypomnienie o potencjalnych konsekwencjach niezapinania pasów i sprawdzenia, czy w samochodzie nie przemieszczają się jakieś niebezpieczne przedmioty, takie jak walizki, laptopy czy chociażby butelki z wodą – mówi Bartłomiej Wiśniewski, zarządzający w Provident Polska flotą 1200 pojazdów.
Przed wyruszeniem w wakacyjną podróż:
- Uzupełnij olej, płyn w chłodnicy i płyn do spryskiwaczy
- Sprawdź żarówki świateł i wycieraczki (czy pióra wycieraczek nie są zużyte)
- Sprawdź opony (odpowiednie ciśnienie i zużycie bieżnika)
- Sprawdź ważność gaśnicy
- Zabierz apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy
Ruszamy w drogę
Przed rozpoczęciem podróży zaplanuj dokładnie trasę przejazdu. Tu użyteczne mogą być bezpłatne aplikacje nawigacyjne, które pokażą najkrótszą lub najszybszą drogę, ale także aktualny ruch czy utrudnienia, z jakimi możemy spotkać się w trasie.
Użytkownikom smartfonów polecam skorzystanie z bezpłatnych aplikacji z rejestratorem jazdy. Telefon przymocowany na przedniej szybie będzie nie tylko pokazywał nam najbardziej optymalną drogę, ale jednocześnie będzie rejestrował, co dzieje się przed naszym pojazdem – radzi Bartłomiej Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Zarządzania Majątkiem. W przypadku kolizji czy wypadku, w którym możemy być poszkodowanym, nagranie pomoże w udowodnieniu naszej wersji zdarzenia – dodaje.
Ruszając w trasę bądź wyspany i wypoczęty, a w czasie jazdy rób regularne przerwy. Zjedzenie posiłku w przydrożnej restauracji, czy choćby kanapek na świeżym powietrzu, pozwoli posilić się, ale przede wszystkim odpocząć i rozprostować nogi.
Czytaj także:
-
Wakacje samochodem: jak przewozić psa?
- Samochód służbowy na wakacjach
Zadbaj o prawidłową postawę za kierownicą. Fotel kierowcy w pozycji leżącej to świetny sposób na drzemkę podczas przerwy w prowadzeniu, ale podczas jazdy może doprowadzić do śmiertelnych obrażeń, kiedy w trakcie kolizji ciało nasze wysunie się z pasów i trafi na eksplodującą poduszkę powietrzną.
Jedziemy za granicę
Wybierając się za granicę samochodem bez właściciela pojazdu wpisanego do dowodu rejestracyjnego, powinniśmy posiadać od niego upoważnienie do korzystania z auta.
Powinny na to zwrócić uwagę osoby pożyczające samochód od rodziny czy znajomych, ale także kierowcy aut służbowych, niezależnie od tego czy pojazdy należą do firmy, w której pracujemy, czy są leasingowane. Policja za granicą podczas kontroli ma prawo do zażądania takiego pisma – przestrzega Bartłomiej Wiśniewski.
Jeśli poruszasz się starszym samochodem (tyczy się to szczególnie samochodów, które już kiedyś zawiodły swoich właścicieli), powinieneś sprawdzić, gdzie wzdłuż twojej wakacyjnej trasy oraz w miejscu docelowym znajdziesz serwisy, z usług których mógłbyś skorzystać w przypadku awarii. Może warto pomyśleć również o ubezpieczeniu assistance, dzięki któremu uzyskasz w trudnych sytuacjach pomoc na drodze (np. zmiana koła), holowanie do najbliższego serwisu, czy w przypadku większej awarii, zapewnienie noclegu w czasie podróży.
Ogólna zasada jest taka, że im dalej jedziemy na wakacje, tym lepiej powinniśmy przygotować swój samochód od strony technicznej. Najlepiej w tym celu jest oddać go na sprawdzenie do serwisu. Tak samo ważne jest przygotowanie kierowcy, który wcześniej powinien zaplanować trasę oraz miejsca odpoczynku – podsumowuje Bartłomiej Wiśniewski
Wybierając się w podróż za granicę:
- Zapoznaj się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym kraju
- Sprawdź, czy apteczka, którą posiadasz, jest kompletnie wyposażana (w niektórych państwach jest to restrykcyjnie przestrzegane)
- Pamiętaj o zielonej karcie w krajach, w których nie obowiązuje polskie ubezpieczenie
- Przygotuj się na koszty związane z płatnymi odcinkami autostrad
- Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszystkie wymagane dokumenty
fot. mat. prasowe
Wakacyjny poradnik kierowcy
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)