Ubezpieczenie OC w ciągu roku podrożało o 46%
2016-07-13 10:42
Przeczytaj także: Obowiązkowe OC coraz droższe
Miejsce zamieszkania nadal ma znaczenie
Porównując średnie ceny OC z czerwca 2015 i 2016 roku dla mieszkańców poszczególnych województw, największe wzrosty odnotowano w mazowieckim (56%), małopolskim (55,9%) i wielkopolskim (54,5%). Najmniej podwyżki OC odczuli mieszkańcy podlaskiego (28,3%).
Najniższą składkę OC zapłacą osoby zamieszkujące województwo podkarpackie (ok. 654 zł) i świętokrzyskie (674 zł).
Ceny OC zmieniają się z dnia na dzień
Od dłuższego czasu ceny OC nie są stabilne. Każde towarzystwo wprowadza podwyżki.
W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy gwałtowne wzrosty cen OC. Towarzystwa zmieniały taryfy regularnie co kilka dni – mówi Patryk Juchniewicz, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl – Zdarzało się, że najkorzystniejsza w danym dniu oferta, już następnego dnia była znacznie droższa. Kierowcy, którzy zwlekali do samego końca polisy z wyborem nowego ubezpieczenia, byli niekiedy niemile zaskoczeni. W takiej sytuacji warto skontaktować się z naszym doradcą, który pomoże znaleźć inną atrakcyjną ofertę.
Podwyżki dotyczą nie tylko nowych klientów, ale też tych, którzy odnawiają swoje polisy. Specjaliści Rankomatu zauważają, że ich serwis odwiedza coraz więcej właścicieli pojazdów rozczarowanych wysoką ceną za odnowienie polisy OC.
Podwyżek OC końca nie widać
Niestety, na stabilizację i zatrzymanie wzrostu cen OC przyjdzie nam jeszcze poczekać. Wprawdzie ostatnie podsumowanie PIU I kwartału 2016 roku jest znacznie korzystniejsze dla branży, bo nie ma już tak drastycznej rozbieżności pomiędzy wzrostem składek i wypłaconymi odszkodowaniami: składki z OC wzrosły o 19,48%, a odszkodowania wypłacone z OC o 20,39% (w latach 2015 do 2014: składki spadły o 2,35%, a odszkodowania wzrosły o 9,69%), ale to wciąż za mało, aby odrobić poniesione w ubiegłych latach straty. OC musi zdrożeć jeszcze o kilkanaście procent, żeby można było mówić o istotnej poprawie kondycji finansowej ubezpieczycieli.
Tanie OC wciąż top jeden
Podwyżki cen ubezpieczenia obowiązkowego zmieniły już nawyki właścicieli pojazdów dotyczące sposobów zakupu polisy. Jak zauważają eksperci rankomat.pl – coraz mniej jest takich osób, które odnawiają OC bez wcześniejszego sprawdzenia i porównania ofert. Porównywarka odnotowuje także liczniejsze sprzedaże polis OC ze znacznym wyprzedzeniem (nawet do 60 dni), dzięki czemu można się ustrzec kolejnych podwyżek. Poszukiwacze oszczędności bardzo dokładnie badają rynek i świadomie kupują ubezpieczenie – wciąż najtańsze z możliwych. Pamiętajmy, że zmieniają się ceny, a nie ustawa, która gwarantuje stałe dla wszystkich warunki ubezpieczenia. Nadal w naszym interesie jest zakup jak najtańszej polisy OC.
1 2
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
mfind / 2016-07-13 16:50:00
Przede wszystkim nie warto przejmować się "średnimi" podwyżkami. Średnia 46% oznacza tyle, że np. 2 ubezpieczycieli może podnieć ceny o 74%, ale trzeci może obniżyć je o 10%. Dlatego przed zakupem ważne jest wykonanie dla siebie porównania cen, aby znaleźć tego ubezpieczyciela, który zaoferuje dla nas najtańszą składkę :) Dzięki temu nasi Klienci płacą za OC nawet mniej niż rok wcześniej.
Pozdrawiam,
Łukasz,
Porównywarka ubezpieczeń mfind [ odpowiedz ] [ cytuj ] -
Komentarz usunięty