Wakacje samochodem: jak przewozić psa?
2016-07-03 00:55
Pies w aucie © fot. mat. prasowe
Planujesz wyjechać na wakacje i zabierasz ze sobą psa? W trakcie podróży samochodem zadbaj zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i swojego pupila. Pamiętaj, że w trakcie gwałtownego hamowania ciało zwierzęcia podlega prawom grawitacji, przez co jego masa może wzrosnąć nawet do 93 kg. Przeczytaj, w jaki sposób należy przewozić psa samochodem.
Przeczytaj także: Czy ubezpieczenie psa ma sens?
Polskie prawo nie określa jednoznacznie, jak należy przewozić zwierzęta w aucie. W artykule 63 Kodeksu drogowego znajduje się natomiast informacja, że każdy zwierzę musi być transportowane w sposób bezpieczny. Co to oznacza? Poznaj porady Feu Vert.1. Przygotuj psa na podróż
Jeśli Twój towarzysz jeszcze nigdy nie jechał samochodem, koniecznie przygotuj go do tego. Staraj się nie karmić podopiecznego tuż przed podróżą. Pierwsza wycieczka autem bywa dla psa – zwłaszcza szczeniaka – bardzo dużym stresem i czasami wywołuje chorobę lokomocyjną. Przed podróżą możesz natomiast bez obaw dać pupilowi wodę.
2. Wybierz transporter dla małego psa
Małe psy – do 10 kg – powinny być przewożone w specjalnych transporterach. To, jaki rozmiar klatki kupisz, zależy przede wszystkim od wielkości psa. Wybierając transporter, zwróć uwagę na to, czy Twój pupil będzie miał w nim odpowiednią ilość miejsca np. czy będzie mógł się obrócić się w drugą stronę. Klatkę dla małych psów należy unieruchomić pasami bezpieczeństwa.
3. Wybierz szelki dla dużego psa
Większe psy – od 10 do 30 kg – nie mieszczą się do transporterów. Takie zwierzaki najlepiej przewozić na tylnej kanapie i unieruchomić miękkimi, wykonanymi z pianki szelkami. Zapięcie przyczepia się do pasów bezpieczeństwa, sprawiając, że Twój czworonożny przyjaciel nie przemieszcza się w samochodzie.
4. Wybierz matę samochodową
Bardzo przydatnym elementem pomagającym w przewozie psów samochodem jest specjalna mata samochodowa. Materiał ten przyczepia się do tylnych i przednich zagłówków. Mata samochodowa zabezpiecza tylną kanapę przed sierścią zwierzęcia i uniemożliwia przedostanie się psa na przód auta.
fot. mat. prasowe
Pies w aucie
5. Zwróć uwagę na swoją jazdę
Każda podróż z psem wymaga od Ciebie większego zwracania uwagi na styl jazdy. Jeśli to możliwe, unikaj bardzo gwałtownego hamowania czy ruszania. Pamiętaj też, że klaksonu używa się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Twój pies będzie Ci wdzięczny, jeśli poprowadzisz auto płynnie i spokojnie.
6. Rób przerwy w trakcie jazdy
O ile krótka wycieczka autem nie powinna za bardzo zmęczyć Twojego pupila, o tyle długa podróż może się okazać bardzo wyczerpująca. Pamiętaj więc, aby co 1,5 lub 2 godziny robić przerwy i wypuszczać na chwilę zwierzaka z auta. Możesz też dać mu trochę wody i poczekać, aż załatwi swoje potrzeby.
Przeczytaj także:
Sprawdź, czy masz hamulce
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wakacje 2016, wakacje samochodem, wakacje z psem, jak przewozić psa samochodem, bezpieczna podróż, Kodeks drogowy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)