eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneKierowcy czy rowerzyści? Kto jest większym zagrożeniem na drodze?

Kierowcy czy rowerzyści? Kto jest większym zagrożeniem na drodze?

2016-06-03 13:27

Kierowcy czy rowerzyści? Kto jest większym zagrożeniem na drodze?

W wypadkach giną głównie rowerzyści © arborpulchra - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W odpowiedzi na zadane w tytule pytanie rowerzyści z pewnością odpowiedzieliby, że to kierowcy, z kolei ci ostatni winą obarczyliby prawdopodobnie miłośników dwóch kółek. A jak to wygląda w praktyce? W tym przypadku odpowiedź przynosi raport opracowany przez zespół porównywarki ubezpieczeń mfind.pl, w którym pod lupę wzięto m.in. statystyki wypadków, do których doszło z udziałem cyklistów.

Przeczytaj także: Czego boją się polscy kierowcy?

Coraz więcej dwóch kółek


Jak dowodzi raport kalkulatora OC i AC mfind, dane GUS wskazują, że na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada 300 rowerów. I chociaż ciągle jeszcze nie doganiamy Holendrów (900), to jednak trzeba zauważyć, że gonimy średnią unijną (600). Wzrost ten potwierdza Michał Kalida z Warszawskiej Masy Krytycznej:
- Ruch rowerowy rośnie niezwykle szybko. Wprawdzie nie ma dokładnych danych, ale można założyć, że ten wzrost sięga nawet 30 proc. rocznie przez kilka ostatnich lat - przekonuje.

Coraz przychylniejszym okiem na rowerzystów patrzą samorządy - np. w Warszawie władze chcą w latach 2016-2017 wydać na 100 km nowych ścieżek rowerowych aż 100 mln zł.

Więcej rowerzystów to mniej… wypadków?


W 2014 roku doszło do 1786 wypadków z winy rowerzystów, to o ponad 500 mniej niż w roku 2007. Znacznie zmniejszyła się również liczba ofiar śmiertelnych takich zdarzeń - z 243 do 146. Wszystkich wypadków z udziałem rowerzystów było w 2014 roku 4556 (5028 siedem lat wcześniej). Łatwo więc policzyć, że zaledwie co trzecia kolizja była wynikiem błędu właściciela jednośladu.

W wypadkach giną głównie rowerzyści


W latach 2007-2014 z winy rowerzystów zginęło 114 osób. W tym samym czasie na drogach życie straciło 2785 cyklistów. Właściciele jednośladów nie stanowią również większego zagrożenia dla pieszych. W 2014 roku odnotowano jedynie 205 przypadków takich kolizji, podczas gdy kierowcy aż 5061 razy najeżdżali na pieszego.

fot. mat. prasowe

Rowerzysci - ofiary wypadków

W 2014 roku na polskich drogach zginęło 286 rowerzystów.


Rowerzyści i kierowcy mają problem z udzielaniem pierwszeństwa


Zarówno wśród rowerzystów jak i kierowców główną przyczyną wypadków jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu. Poza tym cykliści nieprawidłowo skręcają, nie sygnalizując tego manewru, a także nieprawidłowo przejeżdżają po przejściach dla pieszych. Co ciekawe, często również “nie dostosowują prędkości do warunków ruchu”. Z kolei kierowcy nieprawidłowo wyprzedzają i nie zachowują bezpiecznej odległości.

fot. mat. prasowe

Rowerzysci - sprawcy wypadków

W 2014 roku doszło do ponad 1,7 tys. zdarzeń z winy rowerzystów.


-Na pewno optymizmem może napawać fakt, że w wypadkach z udziałem rowerzystów ginie coraz mniej osób. Jednak zarówno kierowcy jak i właściciele jednośladów, muszą ciągle pamiętać o tym, aby z dużą ostrożnością podchodzić do poczynań współuczestników ruchu. Miejmy w świadomości statystyki z raportu mfind, które jasno pokazują, że nawet przypadkowa kolizja, szczególnie dla rowerzysty, może się skończyć tragicznie. Na drodze starajmy się być uważni i po prostu bardziej życzliwi - komentuje Bartłomiej Roszkowski, współzałożyciel i VP Product porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

fot. mat. prasowe

Ścieżki rowerowe w wybranych polskich miastach

Ilość ścieżek rowerowych w Polsce wypada dość blado na tle Danii.

fot. mat. prasowe

Mity na temat rowerzystów

Jednym z mitów jest całkowity zakaz poruszania się rowerów po chodniku.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • mfind / 2016-06-06 16:20:20

    Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia ;) Raz wcielamy się w rolę rowerzysty, raz w rolę kierowcy. Dlatego najważniejszy na drodze jest szacunek, którym jedna i druga grupa powinny się darzyć, jak również wzajemne zrozumienie swoich racji i obaw.
    Z naszego raportu wynika, że sytuacja nie jest czarno-biała, jak również wina za zdarzenia z udziałem obydwu grup.. Dlatego warto się skupić na poprawie bezpieczeństwa na drodze i dbać o nie wspólnie ;)
    Pozdrawiam
    Maciek
    porównywarka OC i AC odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: