eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne4 prawdy na temat BLS

4 prawdy na temat BLS

2016-05-06 13:19

4 prawdy na temat BLS

Stłuczka © Gino Santa Maria - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 roku miało miejsce ponad 21 tys. kolizji drogowych. Najczęstsze przyczyny? Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między samochodami. Od 2015 roku – w przypadku wystąpienia kolizji drogowej - poszkodowany może być kompleksowo obsługiwany przez swojego ubezpieczyciela, zamiast szukać towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Nie wszyscy ubezpieczyciele gwarantują jednak to rozwiązanie, z kolei nie wszyscy kierowcy mają dostateczną wiedzę na temat Bezpośredniej Likwidacji Szkody.

Przeczytaj także: Czego można się spodziewać po BLS?

Z badania przeprowadzonego przez Gothaer wynika, że 80 proc. kierowców uważa, iż to ich ubezpieczyciel powinien pomagać w likwidacji szkody. Czym jest BLS? Ile kosztuje? Czy zwiększa wysokość składek OC? Jak wpływa na cały proces likwidacji szkody? O wyjaśnienia poprosiliśmy Marka Dmytryka, Zastępcę Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU SA.

Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkody?


Wyobraźmy sobie kolizję drogową i standardowy proces likwidacji szkody, w którym poszkodowany zgłasza zdarzenie w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy, nie swoim. Bezpośrednia Likwidacja Szkody to rozwiązanie, które znacznie upraszcza sprawę. Dlaczego? Ponieważ w przypadku kolizji drogowej poszkodowany może być kompleksowo obsłużony przez swojego ubezpieczyciela. To właśnie on dokona oględzin uszkodzonego pojazdu, rozliczy szkodę i wypłaci mu należne odszkodowanie. Później, już po zakończeniu procesu likwidacji szkody, zakład ubezpieczeń, u którego mamy zawarte ubezpieczenie OC wystąpi do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca wykupił polisę OC o zwrot wypłaconego odszkodowania. Średni czas likwidacji szkód w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkody jest prawie dwa razy krótszy niż standardowy. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić czas i kontaktować się z firmą, którą znamy i sami wybraliśmy.

Skąd pomysł na Bezpośrednią Likwidację Szkody i czy wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują tę usługę?


System BLS funkcjonuje z powodzeniem w wielu krajach Unii Europejskiej m.in. we Francji, Belgii i Włoszech, ale w Polsce jest dość nowym rozwiązaniem (wprowadzono go w 2015 roku). Co ważne, tylko niektóre firmy zdecydowały się wprowadzić to ułatwienie dla swoich Klientów, jeszcze mniej towarzystw stworzyło możliwość korzystania z niego przez wszystkich swoich ubezpieczonych, niezależnie od tego gdzie ubezpieczony był sprawca w zakresie OC. Do tego grona zalicza się Gothaer, który oferuję opcję Bezpośredniej Likwidacji Szkody dla wszystkich swoich klientów posiadających zawarte ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego, bez względu, gdzie jest ubezpieczony sprawca zdarzenia.

Ile to kosztuje i czy jest obowiązkowe?


Likwidacja szkody w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkody nie jest obowiązkowa i jest darmowa. Każdy może skorzystać z niej dobrowolnie. Co ważne, Bezpośrednia Likwidacja Szkody nie ma wpływu na wysokość wypłacanego odszkodowania. Jest to jedynie proces likwidacji szkody, a nie czynnik (taki jak np. rozmiar szkody), który mógłby mieć wpływ na wysokość odszkodowania. Nie zmienia się również zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela OC np. możliwość korzystania z auta zastępczego, holowanie pojazdu.

fot. mat. prasowe

Jak działa BLS?

Średni czas likwidacji szkód w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkody jest prawie dwa razy krótszy niż standardowy.


Jakie szkody można zgłosić w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkody?


W ramach Bezpośredniej Likwidacji Szkody można zgłosić szkodę, która spełnia kilka kryteriów: w zdarzeniu brały udział tylko 2 samochody, nikt nie został ranny, kolizja miała miejsce na terenie Polski, a sprawca jest w ubezpieczony na terenie naszego kraju. Co ważne, na miejscu zdarzenia była policja lub poszkodowany posiada oświadczenie sprawcy.

Przeczytaj także: W czym pomaga BLS? W czym pomaga BLS?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Ciekawy dodatek

    mfind / 2016-05-06 15:15:16

    BLS jest ciekawym dodatkiem do OC, zwłaszcza, że często już najtańsi ubezpieczyciele mają go w swojej ofercie :) Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy ubezpieczyciel posiada bezpośrednią likwidację szkód, czasami warto dopłacić kilka-kilkanaście złotych do droższej oferty, ale z takim udogodnieniem.

    Pozdrawiam,
    Łukasz,
    Porównywarka OC i AC mfind odpowiedz ] [ cytuj ]

  • To prawda tego oczekują kierowcy

    Rankomat / 2016-05-09 09:07:08

    W porównywarce ubezpieczeń Rankomat już dziś zauważamy znaczące zainteresowanie dodatkiem BLS. Kierowcy mając do wyboru ubezpieczenie OC bez BLS a z dodatkiem często decydują się na tą pierwszą opcję dopłacając nawet kilkanaście złotych. To duże udogodnienie w przypadku kolizji. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: