Denerwują cię korki na drogach? Omijaj Mexico City, Moskwę i Łódź
2016-03-25 11:06
Korek © kichigin19 - Fotolia.com
Jeśli chcesz poruszać się samochodem po Mexico City, musisz uzbroić się w nie lada cierpliwość. Miasto to jest bowiem zdecydowanym liderem w rankingu najbardziej zakorkowanych metropolii świata. W Europie niechlubnym zwycięzcą okazuje się Moskwa, a w Polsce - Łódź - wynika z corocznego zestawienia TomTom Traffic Index 2016.
Przeczytaj także: TomTom Traffic Index: polskie korki na miarę Zachodu
Na kolejnych pozycjach krajowego rankingu miast uplasowały się:- Warszawa (38%),
- Lublin (35%),
- Wrocław (35%),
- Kraków (35%).
Do światowej czołówki TomTom Traffic Index 2016 trafiło 12 polskich miast. Warto jednak podkreślić, że względem zestawienia z minionego roku w 8 z nich odnotowano mniejsze zatłoczenie na drogach (Łódź, Warszawa, Lublin, Poznań, Szczecin, Białystok, Bielsko-Biała, Katowice). W dwóch przypadkach sytuacja się nie zmieniła (Wrocław i Bydgoszcz), a w dwóch korki okazały się bardziej dokuczliwe niż ostatnio (Trójmiasto i Kraków).
Korki nie muszą wiązać się z traumą?
Najbardziej istotnym problemem, który niemal nierozłącznie wiąże się z zatłoczeniem dróg jest stres, który najczęściej wywołuje negatywne emocje.
„Irytacja wynikająca z jazdy w korku powoduje, że zaczynamy zachowywać się nieracjonalnie. Przykładem jest trąbienie na innych. Nie sprawi ono przecież, że samochody będą poruszały się szybciej. Rozładowywanie złych emocji w sposób atawistyczny, prymitywny, przez agresję słowną, a nawet fizyczną, nie zmieni sytuacji na drodze, a jedynie przyczyni się do naszego złego samopoczucia. A przecież kierowcy mogą wpłynąć na ucywilizowanie zachowania w korkach. Jeśli będziemy dla siebie uprzejmi, to zapewnimy sobie większą wygodę psychiczną” – mówi Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego.
Zmiany w globalnym rankingu miast
Zaskakującą tegoroczną wiadomością są zmiany w czołówce światowego rankingu. Stambuł, który w poprzednim zestawieniu był zdecydowanym liderem, spadł na czwarte miejsce. W tym roku pierwsza pozycja przypadła Mexico City. Kierowcy w stolicy Meksyku mogą oczekiwać wydłużenia czasu podróży średnio o 59%, a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o ponad 103% w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów. Oznacza to, że kierowcy w Mexico City spędzają w podróży dodatkowe 219 godzin w skali roku.
fot. mat. prasowe
Poziom korków w Europie
Kolejne w światowym rankingu miast powyżej 800 tys. mieszkańców są Bangkok (57%), Stambuł (50%), Rio de Janeiro (47%) i Moskwa (44%). W pierwszej piątce najbardziej zakorkowanych miast na świecie bez względu na liczbę mieszkańców uplasowały się Mexico City (59%), Bangkok (57%), Łódź (54%), Stambuł (50%) oraz Rio de Janeiro (47%).
fot. mat. prasowe
Poziom korków na świecie
W raporcie TomTom Traffic Index 2016 firma TomTom udostępniła dane dotyczące poziomu zakorkowania 295 miast z 38 krajów i 6 kontynentów – od Rzymu do Rio, od Singapuru po San Francisco. TomTom wykorzystuje 14 bilionów danych, które są gromadzone przez ponad osiem lat. Jest to już piąta edycja raportu TomTom Traffic Index.
„Wiedza o tym, co dzieje się w ruchu drogowym, pozwala zracjonalizować nasze decyzje i w sposób spokojniejszy podchodzić do różnych przeciwności losu, takich jak korek. Im więcej mamy informacji o danym zdarzeniu, tym większa jest szansa, że nie będzie ono dla nas traumatyczne” – dodaje Andrzej Markowski.
Przeczytaj także:
TomTom Traffic Index: korki w Polsce coraz większe?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)