To nie science-fiction, to motoryzacja przyszłości!
2016-01-21 11:18
Jaka jest przyszłość motoryzacji? © Cla78 - Fotolia.com.jpg
Przeczytaj także: Motoryzacja przyszłości. Kradzież samochodu w rękach hakera
W USA sektor motoryzacyjny odpowiada za sporą część przychodów całej gospodarki. Statystyki pokazują, że w 2014 roku wygenerował on 2 biliony dolarów przychodu, co stanowi 11,5 proc. amerykańskiego PKB. Za ten wynik odpowiedzialne są m.in. przychody:- producentów samochodów,
- dostawców,
- dealerów,
- firm oferujących usługi finansowe,
- spółek naftowych,
- stacji paliw,
- ubezpieczycieli,
- właścicieli państwowych i prywatnych parkingów.
fot. Cla78 - Fotolia.com.jpg
Jaka jest przyszłość motoryzacji?
A jaka jest przyszłość motoryzacji? Coraz częściej mówi się, że będą nią samochody bez kierowcy. Prace nad pojazdami autonomicznymi trwają już od dawna, a prowadzą je nie tylko firmy z sektora motoryzacyjnego, jak na przykład Ford, ale również giganci technologii i internetu, jak Google.
„Samochody autonomiczne będą wyposażone w systemy precyzyjnie informujące je o lokalizacji w stosunku do innych pojazdów oraz o potencjalnym niebezpieczeństwie. Dzięki temu same będą potrafiły unikać wypadków. Pozwoli to wyeliminować błąd ludzki, będący główną przyczyną kolizji drogowych” – mówi Marek Turczyński, Partner w Deloitte, Lider Grupy Motoryzacyjnej.Do zalet pojazdów autonomicznych należy zaliczyć również oszczędność energii i kosztów eksploatacji.
Oprócz wprowadzenia do użytku pojazdów autonomicznych, nie mniejszą rolę w motoryzacyjnej rewolucji odgrywają zmiany przyzwyczajeń kierowców i pasażerów, w tym popularyzacja tzw. „car sharingu”. Model przemieszczania się, oparty na opłatach za rzeczywiste korzystanie z samochodu, zamiast kupowania go na własność, jest szczególnie atrakcyjny dla młodych ludzi i mieszkańców miast. Stąd rosnąca popularność takich firm, jak Uber. Biorąc pod uwagę te dwa zjawiska, zdaniem ekspertów koszty podróży w przeliczeniu na jednego pasażera spadną do jednej trzeciej obecnych wydatków dzięki znacznie większemu wykorzystaniu pojazdów. Nie wspominając już o mniejszych korkach czy spadającym zapotrzebowaniu na parkingi.
Eksperci Deloitte doszli do wniosku, że zmiany w podejściu do przemieszczania się i poruszania będą przebiegać w sposób łagodny i systematyczny oraz w różnym czasie w różnych miejscach świata.
Deloitte prezentuje w raporcie cztery scenariusze możliwego rozwoju sytuacji w świecie motoryzacji:
Scenariusz 1: Stopniowa zmiana
Według tego scenariusza własność prywatna pozostanie normą, a konsumenci nadal będą cenić sobie prywatność, elastyczność, bezpieczeństwo i wygodę utożsamianą z posiadaniem samochodu na własność. Co ważne, choć wizja ta zakłada wykorzystanie technologii wspomagających prowadzenie pojazdów, nie wróży ona rychłej dostępności samochodów w pełni kierowanych przez komputery. Koszt przejechanej mili w tym scenariuszu wynosi 0,97 dolara (wyliczenia dokonane na podstawie średnich kosztów ponoszonych przez kierowców w USA).
fot. Deloitte University Press
Stanowiska „przedstawicieli branży” i „burzycieli” dotyczące przyszłości mobilności
Scenariusz 2: Wspólne korzystanie z samochodów
Wizja ta zakłada stały rozwój zjawiska wspólnego dostępu do samochodów. Zgodnie z nią efekt skali i zaostrzająca się konkurencja przyczynią się do rozwoju usług polegających na możliwości wspólnego korzystania z samochodów na nowych obszarach i w bardziej wyspecjalizowanych segmentach klienta. Scenariusz ten opiera się na założeniu, że pasażerowie będą cenili sobie przede wszystkim możliwość wygodnego przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego, dzieląc się samochodami z innymi podróżnymi. Dzięki temu ominą ich problemy związane z czynnym uczestnictwem w ruchu drogowym i poszukiwaniem miejsc do parkowania. Koszt przejechanej mili w tym scenariuszu wynosi 0,63 dolara, czyli obniży się o 1/3 w stosunku do wersji bazowej.
fot. Deloitte University Press
Cztery możliwe przyszłe scenariusze
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
mokka3 / 2016-02-17 16:36:45
Półautonomiczne rozwiązania już od dawna mają zastosowanie w luksusowych autach Infiniti, mają za zadanie poprawiać komfort jazdy i bezpieczeństwo, nie chodzi tu o wyręczanie kierowcy a dawanie niesamowitej i w żadnym acie niespotykanej przyjemności z jazdy. [ odpowiedz ] [ cytuj ]