Za naprawę zawieszenia i felgi zapłaci zarząd dróg
2015-12-31 00:40
Ubezpieczyciel zapłaci za dziurę w jezdni? © Peter Atkins - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieoznakowana dziura w drodze: kto pokrywa naprawę auta?
Instytucja zarządzająca drogą odpowiada za stan nawierzchni
Zarządca drogi publicznej jest tym podmiotem, który odpowiada za uszkodzenia wywołane niewłaściwym stanem nawierzchni. W zależności od rodzaju drogi, rolę jej zarządcy może pełnić:
- wójt, burmistrz lub prezydent miasta (drogi gminne)
- zarząd powiatu (drogi powiatowe)
- zarząd województwa (drogi wojewódzkie)
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (drogi krajowe)
Nina Kuczyńska wyjaśnia, że odpowiedzialność cywilna zarządcy drogi funkcjonuje na zasadzie winy (patrz artykuł 415 kodeksu cywilnego) . Dlatego właściciel uszkodzonego samochodu, który wystąpił o odszkodowanie, musi udowodnić związek pomiędzy działaniem lub zaniedbaniem zarządcy drogi oraz stwierdzoną szkodą.
Ubezpieczenie OC dla zarządcy drogi nie jest obowiązkowe …
Zarządca drogi może wykupić dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które ochroni go przed roszczeniami kierowców. W takiej sytuacji, to zakład ubezpieczeń przejmuje odpowiedzialność za naprawę uszkodzonych samochodów.
„Jeżeli takie ubezpieczenie zostało wykupione, to poszkodowany musi niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczycielem zarządcy” - mówi Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
fot. Peter Atkins - Fotolia.com
Ubezpieczyciel zapłaci za dziurę w jezdni?
Właściwe udokumentowanie szkody to bardzo ważna kwestia
Nina Kuczyńska przypomina, że uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi lub jego ubezpieczyciela będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli kierowca zadba o właściwe udokumentowanie szkody. W udokumentowaniu szkody pomaga popularność aparatów cyfrowych. Kierowca posiadający takie urządzenie (np. w telefonie komórkowym), powinien sfotografować uszkodzenie swojego pojazdu oraz dziurę w nawierzchni.
Prócz zdjęć trzeba również zadbać o zeznania świadka zdarzenia. Warto wiedzieć, że rolę świadka może pełnić wezwany policjant lub funkcjonariusz straży miejskiej. Jego notatka jest cennym argumentem w ewentualnym sporze z zarządcą drogi lub ubezpieczycielem.
„Niezależnie od wartości szkody, kierowca nie może zapominać o gromadzeniu imiennych rachunków za naprawę” - podsumowuje Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)