eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneTransport: przepisy drogowe Estonii, Łotwy i Litwy

Transport: przepisy drogowe Estonii, Łotwy i Litwy

2015-12-15 09:02

Przeczytaj także: Transport: przepisy drogowe w Hiszpanii i Gibraltarze


Łotwa


Podobnie jak w Estonii, także i na Łotwie dopuszczalne masy i wymiary pojazdów zgodne są z unijnym standardem. W zestawieniach prezentujących limity mas i wymiarów w Europie, Łotwa występuje jako państwo, w którym zespół pojazdów może ważyć maksymalnie 40 ton (44 tony, jeżeli przewozi kontener ISO), osiągać szerokość do 2,55 metra (2,60 metra z izolacją termiczną), wysokość do 4 metrów a długość do 18,75 metra. Zgodę na transport pojazdami przekraczającymi te wartości wydaje spółka Łotewskie Drogi Państwowe będąca następcą prawnym Łotewskiego Zarządu Dróg (Latvijas Autocelu Direkcija). Już na początku XXI w. specjalne pozwolenie na korzystanie z pojazdów o ładowności do 52 ton uzyskał łotewski przemysł drzewny.

Doświadczony wypije więcej


Łotewskie ustawodawstwo wyróżnia się obecnością definicji Inteligentnych Systemów Transportowych w Ustawie o ruchu drogowym (w Polsce wynikający z Dyrektywy 2010/40/UE obowiązek stworzenia prawnej definicji tych systemów spełniono w Ustawie o drogach publicznych) oraz zróżnicowaniem dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi. Kierowcy mający prawo jazdy ponad 2 lata nie mogą przekroczyć 0,5 promila. Osoby o doświadczeniu mniejszym niż dwuletnie - 0,2 promila. Taki sam limit dotyczy kierujących pojazdami, dla których wymagane jest prawo jazdy kategorii D1, D, D1E, DE, TRAM lub TROL.

Zimowe wymogi


Ograniczenia prędkości wynoszą 50 km/h w obszarach zabudowanych oraz 90 km/h poza nimi. Dla samochodów i autobusów z przyczepą oraz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 7,5 tony drugi z tych limitów obniżony jest do 80 km/h. Na drogach szybkiego ruchu kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 7,5 tony oraz autobusów bez przyczepy obowiązuje ograniczenie do 110 km/h, ale od 1. grudnia do 1. marca - 90 km/h.

Samochody i autobusy z przyczepą oraz pojazdy ważące ponad 7,5 tony mogą poruszać się po takich drogach z prędkością 90 km/h, a od 1. grudnia do 1. marca - 80 km/h.
Wymóg jazdy na oponach zimowych funkcjonuje w okresie od 1. grudnia do 1. marca, ale dotyczy tylko samochodów i autobusów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Z opon z kolcami korzystać można od 1. października do 1. maja.

fot. mat. prasowe

Transportem po Europie

Zarządy dróg Estonii, Łotwy i Litwy wraz z rekomendowanymi przez nie spółkami i instytucjami zrzeszone są od 1989 roku w Stowarzyszeniu Dróg Bałtyckich.


Litwa


Specyficzne rozwiązania występują w przepisach dotyczących wymiarów w najbliżej położonym Polski krajem z grona nazywanych nadbałtyckimi. Maksymalna wysokość pojazdu to 4 metry, ale pojazdy przewożące kontenery wyższe niż 2,6 metra mogą osiągać do 4,15 metra. Dopuszczalna długość samochodu z przyczepą to 18,75 metra, lecz limit dla transporterów określono na 20,75 metra.

Maksymalne prędkości dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony wynoszą 90 km/h na autostradach, 80 km/h na drogach szybkiego ruchu oraz drogach asfaltowych i betonowych. Na innych drogach poza obszarem zabudowanym należy jechać maksymalnie 70 km/h. Limit na obszarze zabudowanym to 50 km/h, a w miejscach parkowania - 20 km/h.

Poziom alkoholu we krwi u osoby prowadzącej samochód osobowy nie może przekroczyć 0,4 promila. Do niedawna od kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony oraz autobusów (samochodów przewożących więcej niż 9 osób) wymagało się jednak, by poziom alkoholu w ich krwi nie przekroczył 0,2 promila. Od 1. stycznia 2015 roku zmniejszono ten limit do 0 gramów na litr. Zaostrzenie przepisów w tej kwestii łączy Litwę nie z jej sąsiadami, a… ze Szkocją, której prawo transportowe omówimy w jednej z kolejnych części cyklu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: