eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne10 argumentów za wynajmem długoterminowym

10 argumentów za wynajmem długoterminowym

2015-11-30 00:40

10 argumentów za wynajmem długoterminowym

Wynajem długoterminowy zyskuje na znaczeniu © Georgo - Fotolia.com

Praktycznie każda działalność gospodarcza wiąże się z koniecznością posiadania samochodu. Jego przeznaczenie oraz rodzaj mogą być bardzo różne. Może być to samochód ciężarowy do przewozu towarów, samochód osobowy dla właściciela firmy lub kadry zarządzającej czy też samochód typu VAN dla przedstawiciela handlowego.

Przeczytaj także: 5 sposobów na oszczędności przy zakupie auta do firmy

Gotówka? Kredyt? Leasing?


Przedsiębiorcy często stają przed dylematem w jaki sposób sfinansować zakup takiego samochodu – czy wykorzystać własne środki przedsiębiorstwa, czy posiłkować się kredytem, czy może leasing będzie najwłaściwszy, a jeśli tak, to finansowy czy operacyjny. Wszystkie formy mają oczywiście swoje wady i zalety.

W przypadku skorzystania z własnych środków trzeba się zastanowić, czy nie wyciągamy pieniędzy z obrotu i czy w ten sposób nie spowodujemy zmniejszenia płynności przedsiębiorstwa. Jeśli wybierzemy kredyt, to po pierwsze kredyt kosztuje - trzeba płacić odsetki i wszystkie dodatkowe prowizje oraz opłaty związane z udzieleniem i obsługą przez bank, a po drugie trzeba przejść analizę zdolności kredytowej. Chyba, że bank stosuje metodę uproszczoną i udziela kredytu w oparciu o przedstawione dokumenty statutowe przedsiębiorstwa typu wydruk z CEiDG, dokumenty samochodu oraz deklarację o poziomie obrotów przedsiębiorstwa. O tej formie finansowania piszę w innym artykule. W przypadku leasingu – najczęściej wybieranej formie finansowania pojazdów stosowanej przez przedsiębiorców konieczne jest wniesienie opłaty początkowej.

W zależności od firmy leasingowej jest to z reguły minimum od 10 do 20% wartości samochodu. Poza tym pojazd do czasu wykupu nie jest naszą własnością, a własnością firmy leasingowej.

fot. Georgo - Fotolia.com

Wynajem długoterminowy zyskuje na znaczeniu

Raty są niższe niż w przypadku tradycyjnego leasingu. Na zakończenie umowy możemy wykupić samochód lub go oddać i w to miejsce wynająć kolejny.


A może coś innego?


Jak widać powyżej możliwości związanych z wyborem najkorzystniejszej formy finansowania jest sporo i z reguły we wszystkich opracowaniach na ten temat przewijają się te najbardziej popularne. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na inną, specyficzną formę finansowania, która coraz częściej pojawia się w ofercie firm leasingowych. Jest to najem długoterminowy, zwany również leasingiem mobilnym, czy leasingiem flotowym.

Na początku trzeba obalić mit, że flota samochodowa, to minimum 5 samochodów. Otóż nie. Flota rozpoczyna się już od pierwszego samochodu i nie trzeba kupować od razu kilku pojazdów, by skorzystać z najmu długoterminowego.

Dlaczego taka forma finansowania zyskuje na znaczeniu?
Z wielu powodów:
  1. Nie ma opłaty wstępnej – uzyskujemy finansowanie całej wartości samochodu.
  2. Niskie raty leasingowe – niższe niż w przypadku tradycyjnego leasingu.
  3. Możliwość ustalenia wysokości ostatniej raty wykupowej nawet na poziomie ok. 50% wartości początkowej pojazdu.
  4. Możliwość wyboru opcji opłat serwisowych.
  5. Na zakończenie umowy możemy wykupić samochód lub go oddać i w to miejsce wynająć kolejny.
  6. Prawo odliczenia VAT od rat leasingowych i serwisowych.
  7. Samochód jest własnością firmy leasingowej – jest poza bilansem korzystającego z usługi najmu.
  8. Brak analizy zdolności do obsługi długu.
  9. Możliwość uzyskania finansowania w tej formie już od pierwszego dnia funkcjonowania przedsiębiorstwa.
  10. Dodatkowe rabaty od dealera na pojazdy finansowane w ten sposób.

Jak to działa?


Zgłaszając się do firmy leasingowej z zapytaniem o możliwość skorzystania z najmu długoterminowego zostaniemy zapytani o deklarowany przebieg roczny pojazdu. Im mniejszy, tym ostatnia rata najmu będzie wyższa, a co za tym idzie raty miesięczne będą niższe. Przykładowo gdy zadeklarujemy przebieg około 12.000 km rocznie – możemy liczyć na wykup w okolicach 50% ceny wyjściowej samochodu. Im wyższy deklarowany przebieg roczny, tym ostatnia rata będzie niższa, ale raty miesięczne będą wyższe. Należy jednak realnie ocenić prognozowany przebieg samochodu, ponieważ w sytuacji przekroczenia deklarowanego limitu możemy spodziewać się kary w postaci dodatkowych opłat. Aby ich uniknąć trzeba zgłosić się odpowiednio wcześniej z wnioskiem do firmy leasingowej o ponowne przeliczenie wysokości rat po podaniu nowej prognozowanej ilości kilometrów przejeżdżanych miesięcznie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: