Wypożyczenie samochodu - 10 zasad
2015-11-24 10:49
Przeczytaj także: Auto na abonament: co na wakacje dla rodziny?
5. Odbiór samochodów po godzinach
Po godzinach pracy biura także można wypożyczyć samochód. Oczywiście nie za darmo. Wiąże się to z dodatkową opłatą. A także wcześniejszym potwierdzeniem właściwej godziny odbioru. Jeśli nie ma żadnego istotnego powodu, by odebrać samochód później, to lepiej wybrać się do wypożyczalni w godzinach jego pracy.
6. Uważnie obejrzeć samochód
W trakcie odbioru pojazdu warto go obejrzeć z każdej strony. Choć trudno podejrzewać pracowników firmy o złą wolę, to jednak zawsze istnieje ryzyko, że mogą przeoczyć drobne uszkodzenia. Stąd warto zwrócić uwagę na elementy nadwozia, które dość łatwo uszkodzić w trakcie codziennej eksploatacji: drzwi, zderzaki, błotniki a także ogumienie oraz felgi. A we wnętrzu przede wszystkim na tapicerkę foteli i kanapy. Wszelkie zauważone oznaki powinno się uwzględnić w protokole wypożyczenia. W przeciwnym wypadku możemy zostać obciążeni za szkodę, której nie popełniliśmy.
7. Warunki ubezpieczenia
Samo ubezpieczenie OC to nie wszystko, by spokojnie podróżować wynajętym samochodem.
W ramach dodatkowej polisy można jeszcze wykupić ochronę na wypadek np. wandalizmu czy kradzieży. Warto zwrócić uwagę również na postępowanie w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych, uszkodzeń wnętrza (także zabrudzeń) i akcesoriów (fotelik, nawigacja, tablet) oraz braku dokumentów. Należy także mieć na względzie wszelkie kwestie związane z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela i zapisy dotyczące obciążenia wypożyczającego dodatkową kwotą stanowiącą określony procent wartości samochodu. Listę zakwestionowanych klauzul związanych z wyłączeniem odpowiedzialności w ramach ubezpieczenia można przejrzeć w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z 2012 roku, który poświęcono wypożyczalniom samochodów.
8. Dzienny limit kilometrów
To jedno z najczęściej wprowadzanych zastrzeżeń od umów wypożyczenia samochodu: ograniczenie dotyczące dziennego przebiegu. Limit wyraźnie ogranicza swobodę poruszania się pojazdem. Po jego przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty za każdy przejechany kilometr. Warto zatem sprawdzić, czy nieco droższa oferta konkurencji bez limitu kilometrów nie okaże się w ostatecznym rozrachunku korzystniejsza.
9. Dopłata za nawigację
Wypożyczenie nawigacji to koszt nawet kilkudziesięciu złotych dziennie. Nie mamy przy tym gwarancji, że urządzenie zawiera aktualne mapy. Już po paru dniach koszt użytkowania jest wyższy niż cena zakupu nowego zestawu GPS. Alternatywnie można skorzystać z bezpłatnej aplikacji
w smartfonie. A to oznacza, że koszty użytkowania spadają wówczas do zera.
10. Fotelik lub podkładka dla dziecka
Zwykle wszelkie dodatkowe akcesoria umożliwiające bezpieczny przewóz dzieci takie jak foteliki czy podkładki dostępne są za dodatkową opłatą. Przed wypożyczeniem lepiej sprawdzić ofertę cenową. W sytuacji dłuższego wypożyczenia auta może się okazać, że za udostępnienie fotelika zapłacimy więcej niż wynosi jego wartość. Ponadto lepiej z wyprzedzeniem zweryfikować dostępność akcesoriów, by uniknąć sytuacji, gdy w trakcie odbioru auta zabrakło fotelików w wypożyczalni.
Tomasz Okurowski
Przeczytaj także:
Wynajem auta. Jak czytać umowę i nie nabrać się na haczyki?
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rent a car, wypożyczalnie samochodów, wynajem samochodów, wakacje 2016, wypożyczenie samochodu
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)