eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneCeny OC w górę. Także dla "anglika"

Ceny OC w górę. Także dla "anglika"

2015-11-16 11:19

Ceny OC w górę. Także dla "anglika"

Ceny OC w górę © Uli-B - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od sierpnia br. możemy bez większych przeszkód rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Teraz wystarczy tylko, aby przystosować auto do ruchu prawostronnego: wymienić reflektory, lusterka wsteczne oraz wyposażyć pojazd w prędkościomierz wyskalowany w kilometrach. Potem już tylko badanie techniczne oraz ubezpieczenie i nie pozostaje nic innego niż cieszyć się z jazdy. Niestety okazuje się, że polisa OC w przypadku "anglików" to wydatek dość znacznie obciążający kieszeń kierowcy.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie "anglika" – czy na pewno droższe?


Od sierpnia bez przeszkód można rejestrować i ubezpieczać pojazdy z kierownicą po prawej stronie. Mimo że każde towarzystwo prowadzi indywidualną politykę cenową, ceny utrzymują się na podobnie wysokim poziomie. W porównaniu do pojazdów z kierownicą po lewej stronie, średnie stawki są trzykrotnie wyższe. Są też towarzystwa, które przewidują niższe zwyżki, faktem natomiast jest, że ceny OC poszły w górę. – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

Eksperci CUK porównali szczegółowe informacje od towarzystw oferujących ubezpieczenia dla „anglików”. Ubezpieczając pojazd Vauxhall Insignia Hatchback z 2008r, z silnikiem 1.8, brytyjskiego odpowiednika Opla – w opcji z kierownicą z lewej i z prawej strony, polscy kierowcy muszą liczyć się zarówno ze zwyżkami jak i kalkulacjami bazującymi na indywidualnej ocenie towarzystwa. Poniżej zestawienie ofert czterech przykładowych ubezpieczycieli, którzy prezentują różne podejście do ubezpieczenia pojazdów z kierownicą po prawej stronie.

Uniqa podniosła ceny OC, zarówno dla „anglików” jak i ich odpowiednika z kierownicą po lewej stronie o 26%, wynika z porównania z cenami czerwcowymi.

Gothaer ubezpieczając Insignię z kierownicą po prawej stronie wciąż przewiduje trzykrotnie wyższą składkę. W związku z rynkowym trendem drożejących cen OC, polisy dla obu pojazdów: zarówno z kierownicą po prawej , jak i lewej stronie, wzrosły średnio o 16%.

Compensa w obecnym zestawieniu jest towarzystwem oferującym najbardziej ulgowe warunki dla posiadaczy „anglików”. Wciąż jednak, w porównaniu do Opla, OC kosztuje dwukrotnie więcej. W porównaniu do cen z czerwca polisy OC podrożały średnio o 17%.

W Warcie „angliki” traktowane były tak samo jak samochody produkowane na ruch prawostronny - bez zwyżki.

Ulgowe traktowanie dobiegło końca - porównując obecne ceny OC Opla i jego brytyjskiego odpowiednika, właściciel „anglika” musi się liczyć z czterokrotnie droższą polisą. W porównaniu z cenami z czerwca, ceny polis OC na Opla wzrosły średnio o 28%.

fot. mat. prasowe

Zestawienie cen u poszczególnych ubezpieczycieli

Poszukując oszczędności, warto porównać oferty ubezpieczycieli. Różnice bywają spore.


Niezmienna polityka cenowa wobec „anglików” wynika najprawdopodobniej z mikroskali zjawiska, jakim jest rejestrowanie pojazdów z kierownicą po prawej stronie. Faktem natomiast jest, że OC jest coraz droższe. Od kwietnia bieżącego roku rynek ubezpieczeń komunikacyjnych przechodzi istotne przemiany, które stymulują wzrost cen. Wprowadzono w życie zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących zasad likwidacji szkód komunikacyjnych, co przełożyło się na wyższe kwoty wypłacanych odszkodowań. We wrześniu, w specjalnym liście szefa KNF, zalecono ubezpieczycielom podniesienie stawek polis OC i AC w związku z pogorszeniem rentowności sektora ubezpieczeń OC. W związku z tym, niewykluczone, że wyższe stawki będą dotykać kierowców coraz mocniej.- podsumowuje Kuczwalski.

Pomijając fakt wysokich stawek OC dla aut z kierownicą po prawej stronie, wyraźnie widać również, że w zależności od towarzystwa ceny OC dla tego samego auta również różnią się od siebie. Decydując się na kupno „anglika”, szukając oszczędności, warto przed zakupem ubezpieczenia porównać ceny polis u różnych ubezpieczycieli, bo ceny mogą różnić się nawet o ponad tysiąc złotych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Bartosz89 / 2016-02-02 10:40:37

    Jakoś nie potrafie odczuć tego wzrostu cen , z roku na rok straszą nie wiadomo jakimi podwyżkami, a przyjdzie co do czego i zapłacę 5 zł więcej ... Szanuje sobie wygodę dlatego po co mam jeździć gdzieś po różnych agencjach i użerać się z różnymi przedstawicielami. Już od lat większość swoich spraw załatwiam przez internet, więc dlaczego z OC miałoby być inaczej. Wszystkim polecam https://www.mfind.pl/ubezpieczenia/kalkulator-oc-ac/, naprawdę solidna strona z profesjonalnym podejściem do klienta odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: