Posłowie zapłacą mandaty? Ograniczony immunitet za wykroczenia drogowe
2015-06-24 13:39
Posłowie zapłacą mandaty bez uchylania immunitetu? © Marcin Chodorowski - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowy taryfikator mandatów
Projekt ustawy ma na celu umożliwienie posłom i senatorom, a także innym urzędnikom, którym przysługuje ochrona immunitetowa, przyjęcia mandatu w przypadku popełnienia wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. W obecnym stanie prawnym konstrukcja immunitetu parlamentarnego uniemożliwia ukaranie parlamentarzysty mandatem bez konieczności uchylenia immunitetu (wyrażenia przez Sejm lub Senat zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej).W przypadku drobnych wykroczeń drogowych konieczność każdorazowego występowania do Sejmu lub Senatu z wnioskiem o wyrażenie zgody jest niefunkcjonalna i nieuzasadniona. W wielu przypadkach z punktu widzenia parlamentarzysty bardziej korzystne jest przyjęcie mandatu niż przechodzenie przez sformalizowaną procedurę parlamentarną.
Rozwiązanie takie umożliwi zapłacenie mandatu karnego kierowcom z immunitetem (wręczonego podczas kontroli drogowej) oraz opłacenie mandatu zaocznego (np. otrzymanego na podstawie zapisu z fotoradaru) na takich samych zasadach, jakie obowiązują pozostałych obywateli.
W sytuacji, gdy parlamentarzysta odmówi przyjęcia mandatu, uprawnione organy będą mogły tak jak dotychczas, za pośrednictwem Prokuratora Generalnego, wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności.
Obecnie ukaranie za wykroczenia drogowe posłów, GIODO, prezesa IPN oraz rzecznika praw dziecka wymaga zgody Sejmu. W przypadku senatorów zgodę na ukaranie wyraża Senat, a prokuratorzy obecnie odpowiadają tylko dyscyplinarnie.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)