Wypadki drogowe: Łódź na czele
2015-06-18 12:11
Przeczytaj także: Wypadki drogowe 2015: Łódź znowu liderem
W których miastach liczba wypadków wzrosła, a w których jest ich mniej?
Z roku na rok policja odnotowuje na polskich drogach coraz mniej wypadków. W miastach ta tendencja nie zawsze znajduje potwierdzenie. Zakończenie lub rozpoczęcie remontów w najważniejszych punktach stolic województw czy praca drogówki mocno wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W liczbach sporo mogą też namieszać “wyjątkowe lata”. Dobrym przykładem tego zjawiska jest Toruń. Jego mieszkańcy nie zamienili się w ciągu kilku miesięcy w drogowych wariatów, a jednak miasto to odnotowało ogromny wzrost liczby wypadków w porównaniu z poprzednim rokiem. To wszystko dlatego że poprzedni, 2013 rok był tam wyjątkowo bezpieczny. Później sytuacja niestety wróciła do normy. Podobnie można tłumaczyć pogorszenie statystyk w Zielonej Górze.
Dobrą wiadomością jest za to fakt, że miast, w których bezpieczeństwo na drogach się poprawiło jest więcej, niż tych, gdzie liczba wypadków w 2014 roku wzrosła. Najkorzystniej zmieniły się Gorzów Wielkopolski, Białystok i Bydgoszcz.
fot. mfind
Procentowy wzrost/spadek liczby wypadków w porównaniu z 2013 rokiem
Ofiary śmiertelne – na stołecznych drogach ginie najwięcej osób
Jeszcze rok temu na tej liście było miasto, które mogło pochwalić się okrągłym zerem w rubryce “liczba ofiar śmiertelnych”. Była to Zielona Góra. Miasto to, razem z Kielcami znajduje się na końcu zestawienia, ale już z trzema śmiertelnymi ofiarami wypadków.
W całym kraju w 2014 roku na drogach zginęły 3202 osoby. Wypadki śmiertelne zdarzają się głównie poza obszarem zabudowanym. Miasta, w których obowiązują restrykcyjne ograniczenia prędkości, a pasy jezdni w przeciwnych kierunkach często oddzielają barierki i trawniki, odpowiadają zaledwie za cząstkę tej statystyki. Mimo to 62 osoby zabite na warszawskich ulicach, czy 42 na łódzkich, budzą niepokój. Dane te pokazują też, że w stolicy jeździ się szybciej. Skutki wypadków są więc tragiczniejsze niż w Łodzi, w której jest ich więcej.
fot. mfind
Ofiary śmiertelne wypadków w 2014
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w polskich miastach?
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków drogowych? Poza miastem kierowcy najczęściej doprowadzają do tragedii przekraczając prędkość, ale spośród dużych miast głównym problemem szybkość jest jedynie w Katowicach. W pozostałych miastach kierowcy najczęściej powodują wypadki przez wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach i nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.
fot. mfind
Najczęstsze przyczyny wypadków
Tomasz Waloszczyk
Przeczytaj także:
Bezpieczeństwo na drodze - jak wyglądało w III kwartale 2022?
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wypadki drogowe, wypadki śmiertelne, statystyki policyjne, bezpieczeństwo ruchu drogowego
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)