eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneJak sprowadzamy auta używane?

Jak sprowadzamy auta używane?

2015-05-14 12:08

Jak sprowadzamy auta używane?

Jak sprowadzamy auta używane? © rybachka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Statystyki resortu finansów nie pozostawiają złudzeń - Polacy kupują przede wszystkim auta z drugiej ręki. W minionym roku zarejestrowano w naszym kraju ponad dwukrotnie więcej samochodów używanych sprowadzonych z zagranicy, niż nowych aut zakupionych w polskich salonach. Najczęściej przywożono je z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. To tylko niektóre z wniosków płynących z analizy ponad 1400 zapytań ofertowych dotyczących transportu pojazdów do Polski, jakie w ostatnim czasie złożono w Oferteo.pl, serwisie łączącym osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami.

Przeczytaj także: Samochody sprowadzamy głównie z Niemiec

Jeśli przyjrzymy się rodzajowi importowanych pojazdów, to szybko okaże się, że Polacy najczęściej zlecają przywiezienie do Polski samochodów, w tym osobówek, których dotyczy aż 84,81% zapytań w Oferteo.pl, motocykli (5,27% osób) oraz ciągników rolniczych (3,18%).

fot. mat. prasowe

Rodzaje importowanych pojazdów

Znakomita większość importowanych pojazdów to samochody osobowe.


Dane udostępnione przez Ministerstwo Finansów wskazują, że w minionym roku do Polski trafiło 748 963 używanych samochodów osobowych zza granicy, z których ponad połowa miała przynajmniej 10 lat (56,9%), a nieco rzadziej spotykano 4-10 – letnie pojazdy (37,6%). Szacunki wskazują, żee średnia wartość importowanego pojazdu wynosiła 15 tys. zł. Polacy preferują niemieckie marki, wśród najpopularniejszych wymieniane są takie jak Volkswagen, Opel, Audi, a także Ford i Renault.

fot. mat. prasowe

Z jakich krajów przywozi się pojazdy?

Już od lat sytuacja nie ulega zmianie - używane samochody trafiają do Polski głównie z Niemiec


Jak pokazuje analiza Oferteo.pl, pojazdy przywożone są przede wszystkim z krajów zachodniej Europy: Niemiec (37,15%), Wielkiej Brytanii (16,99%), Francji (11,6%), Włoch (9,98%) czy Belgii (5,73%). „Zdarza się również, że w serwisie poszukiwane są firmy transportowe gotowe do przywiezienia pojazdu z Norwegii czy Szwecji” – dodaje Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.

fot. mat. prasowe

Jaki jest ciężar ładunku?

Ponad połowa przewożonych samochodów waży od 2 do 7,5 tony (53,94%), zaś ponad jedna trzecia ma ciężar do 2 ton (38,17%).


Ponad połowa przewożonych samochodów waży od 2 do 7,5 tony (53,94%), zaś ponad jedna trzecia ma ciężar do 2 ton (38,17%).

Osoby poszukujące w Oferteo.pl firmy transportowej do przewozu importowanego pojazdu stosunkowo późno składają zapytanie ofertowe – do tygodnia przed zaplanowanym terminem transportu (88,54% zapytań).
„Składanie zapytania ofertowego z małym wyprzedzeniem jest często wynikiem szybkiej decyzji o skorzystaniu z pojawiającej się atrakcyjnej oferty zakupu” – mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl. „Dzięki złożonemu zapytaniu równie szybko można nawiązać współpracę z firmą transportową i uzgodnić szczegóły przewozu nowego nabytku” – dodaje Grygiel.

fot. mat. prasowe

Preferowany czas realizacji transportu od momentu załadunku

Oczekiwany czas realizacji zlecenia to najczęściej 2 tygodnie.


Użytkownicy Oferteo.pl przewidują najczęściej, że zlecenie zostanie zrealizowane w ciągu 2 tygodni (28,48% zapytań), nieco rzadziej ponad 3 tygodni (11,4%) lub w ciągu tygodnia (10,59%).

Informacje o badaniu
Przedstawione dane pochodzą z analizy 1 483 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 marca 2014 do 28 lutego 2015 r. przez osoby zamierzające zlecić transport pojazdu do Polski.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: