Internetowy Samochód Roku 2014
2015-03-27 12:45
Przeczytaj także: Internetowy Samochód Roku 2013
Autorzy rankingu podjęli się trudu przeanalizowania 1 miliarda zapytań z wyszukiwarki i 10 milionów ogłoszeń, które w ubiegłym roku zostały opublikowane w serwisie otomoto.pl. Wyniki analizy raczej nie stanowią zaskoczenia - jak co roku zwycięzcą okazał się Golf, o którego pytano ponad 15 milionów razy. Tuż za nim (droższe o średnio 10 000 zł) Audi A4, a na trzecim miejscu sporo przestronniejszy Volkswagen Passat.Badanie pokazało również, że Polacy chcą jeździć coraz lepszymi autami, w efekcie czego wzrasta średnia cena, jaką jesteśmy gotowi za nie zapłacić. Jeszcze trzy lata temu, w zestawieniu za rok 2011 najczęściej przeglądane były samochody nie droższe niż 5 tys. zł. W podsumowaniu za ubiegły rok 2014 prawie jedna trzecia zapytań mieściła się w przedziale cenowym od 15 do 25 tysięcy złotych.
Rośnie popyt na coraz młodsze egzemplarze. A jak tymczasem wygląda rynek po stronie podaży? Połowa samochodów wystawianych jest starsza niż 10 lat, co jest zresztą odzwierciedleniem danych dotyczących importu samochodów używanych. Na naszym rynku niezmiennie królują oferty samochodów sprowadzonych zza granicy. W ciągu ostatniego roku ich udział we wszystkich ogłoszeniach zwiększył się z 70 do 83 procent, a jedna trzecia z nich przyjechała do nas z Niemiec.
Ranking Internetowy Samochód Roku 2014 – wszystkie kategorie
Sprzedawcy aut dobrze wiedzą, że popyt na marki zza zachodniej granicy nie słabnie. Rok temu wyjątkiem od reguły „jak używane, to niemieckie” była Honda Civic, która zajęła ósme miejsce w rankingu. W tym roku wypadła z pierwszej dziesiątki, ale pojawiły się za to dwa modele Forda. Polacy coraz częściej szukają modeli Focus (7. miejsce) i Mondeo (9. Miejsce).
fot. mat. prasowe
Najpopularniejsze modele
Największym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszą się niezmiennie modele wyprodukowane przez niemieckie koncerny.
Nic nie zapowiada, że Diesel wróci do łask. Jeszcze w 2010 roku bił wszelkie rekordy popularności i stanowił aż 70 proc. zapytań z parametrem „rodzaj paliwa”. Od kiedy jego cena przekroczyła 4 zł za litr i poszybowała w górę wybierano go coraz rzadziej i teraz stanowi zaledwie 37 proc. ogółu zapytań. Kiedy jednak przyjrzymy się preferencjom klientów przeglądających oferty sprzedaży Golfa, Passata, Audi A4 lub A6, to wciąż średnio połowa z nich wybiera opcję „olej napędowy”. Popularność aut „na gaz” trzyma się na stabilnym poziomie, w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o kilka procent i teraz „LPG” wybiera 22 proc. poszukujących.
fot. mat. prasowe
Najpopularniejsze marki
Wśród najczęściej wyszukiwanych marek na rynku wtórnym dominowały w 2014 roku niemieckie koncerny. Dopiero od miejsca siódmego stan ten został przełamany przez Toyotę, Renault i Fiata
Niemieckie koncerny wygrały również w tym roku walkę o miejsca w rankingu najczęściej wyszukiwanych aut nowych. Jeszcze dwa lata temu rumuńska Dacia brylowała na podium zdobywając po raz drugi pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych nowych aut. Na tym rynku preferencje klientów zmieniają się dość szybko. Teraz znalazła się poza czołówką, a w górę pnie się Volkswagen Golf i Opel Astra. Pozycja sprzedażowego hitu lat ubiegłych pozostała niezagrożona i drugi rok z rzędu tytuł zwycięzcy należy do Skody Octavii.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)