Częściej zapinamy pasy. Dzieci prawie zawsze fotelikach
2015-02-19 14:43
Polacy coraz częsciej zapinają pasy w samochodach © RTimages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiany w prawie o ruchu drogowym: większe bezpieczeństwo dzieci
Jak Polacy korzystają z urządzeń poprawiających bezpieczeństwo w autach? Na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zbadali to specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego oraz firmy Heller Consult. W 16 województwach i 86 punktach pomiarowych sprawdzili ponad 100 tysięcy aut i ich pasażerów. W samochodach osobowych zanotowano wzrost stosowania pasów o 10 proc. w stosunku do pomiarów z 2013 roku i o 16 proc. względem wyników z 2008 roku.Wśród użytkowników samochodów osobowych pasy bezpieczeństwa stosuje obecnie 93 procent kierujących, 94 procent pasażerów z przodu oraz 71 proc. pasażerów z tyłu. Nieco częściej pasy stosują kobiety niż mężczyźni (94 proc. w porównaniu do 92 procent).
W pasach na autostradach
Najczęściej pasy zapinają osoby w wieku 25-60 lat, najrzadziej zapięte były dzieci w wieku 0-17 lat. Zdecydowanie najczęściej pasy bezpieczeństwa stosowali kierujący i pasażerowie samochodów osobowych na drogach o podwyższonym standardzie, a więc na drogach ekspresowych (prawie 100 proc.) i autostradach. Na drogach krajowych i w stolicach województw pasy stosowano dużo częściej niż na drogach powiatowych (93 proc. w porównaniu do 86 procent). Nie zanotowano istotnych różnic pomiędzy obszarem zabudowanym i niezabudowanym.
Pasy bezpieczeństwa najczęściej zapinają poruszający się samochodami osobowymi w województwach lubuskim, łódzkim, opolskim i warmińsko-mazurskim (98 proc.). Najrzadziej zapinają pasy kierowcy i pasażerowie w lubelskim (83 proc.), podkarpackim (86 proc.) oraz podlaskim (87 procent).
Dzieci w fotelikach
Coraz bardziej dbamy też o bezpieczeństwo najmłodszych. Prawie wszystkie dzieci do lat 3 jeżdżą w fotelikach. Niestety wraz z wiekiem ten odsetek maleje. Z badań wynika, że w przypadku fotelików – najmniej dzieci jeździ w nich na drogach powiatowych (80 proc.), a najwięcej na ekspresowych 100 proc. i autostradach (96 proc.). Najczęściej urządzenia zabezpieczające dzieci były stosowane w województwie zachodniopomorskim (100 proc.), a najrzadziej w województwie śląskim (79 procent).
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)