Coraz więcej chętnych na Maserati
2015-02-13 12:22
Luksusowe auta © bramgino - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek dóbr luksusowych w Polsce wart ponad 42 mld zł na koniec 2023 roku
2014 – dobry rok dla samochodów wyższej klasy
Dane opublikowane w raporcie KPMG wskazują, że auta z najwyższej półki to obecnie są obecnie najlepiej rozwijająca się i najstabilniejszą częścią rodzimego rynku nowych osobówek. W minionym roku co dziesiąty samochód zarejestrowany na terenie polski był reprezentantem marki premium lub luksusowej.
W 2014 roku, bardzo dobrym dla rynku motoryzacyjnego w Polsce, zarejestrowano 31,5 tys. nowych samochodów osobowych segmentu premium. Jeżeli doliczymy do tego marki z pogranicza segmentu standardowego i najwyższej klasy samochody terenowe, możemy mówić o blisko 34 tys. pojazdów. Marki premium w Polsce rosną w dobrych latach znacznie szybciej niż cały rynek, a w momentach kryzysowych ich sprzedaż jest znacznie bardziej stabilna – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.
fot. bramgino - Fotolia.com
Luksusowe auta
W segmencie premium najpopularniejsze BMW, a w luksusowym – Maserati
Jak wynika z raportu KPMG, wśród 31,5 tys. zarejestrowanych w 2014 roku samochodów klasy premium najwięcej znalazło się aut marek BMW (7,7 tys. rejestracji), Audi (7,0 tys. rejestracji) i Mercedes (7,0 tys. rejestracji). W ujęciu procentowym największy wzrost liczby rejestracji w porównaniu z 2013 rokiem odnotowało Infiniti (o 150%) oraz Lexus (o 109%). Porównując poszczególne modele, najwięcej zarejestrowano Volvo XC60 (2,8 tys. rejestracji), Audi Q5 (1,7 tys. rejestracji) i BMW X5 (1,4 tys. rejestracji). W kategorii luksusowej spośród 94 zarejestrowanych samochodów najwięcej stanowiły auta marki Maserati (37 rejestracji) oraz Ferrari (22 rejestracje). Największy wzrost procentowy liczby rejestracji w porównaniu do 2013 roku odnotowało Lamborghini (o 400%) oraz Rolls-Royce (o 167%). Najpopularniejszymi modelami były auta marki Maserati – modele Maserati Ghibli (19 rejestracji) oraz Maserati Quattroporte (14 rejestracji).
Znaczący wpływ na wzrost popytu na auta z kategorii premium miały zmiany prawne. W I kwartale 2014 roku istniało w Polsce tzn. „okienko derogacyjne”, czyli możliwość odliczenia VAT-u od samochodów z homologacją ciężarową. W rezultacie wartość rynku samochodów luksusowych i premium w Polsce w 2014 roku przekroczyła 5,6 mld zł. – komentuje Andrzej Marczak, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.
fot. mat. prasowe
Rejestracje nowych samochodów premium i luksusowych
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)