Punkty karne do sprawdzenia przez Internet
2015-02-10 19:10
Kierowcy będą mogli sprawdzić przez Internet ile mają punktów karnych © mario beauregard - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kolejne e-usługi dla kierowców. Rząd przyjął projekt zmian w prawie
W czerwcu 2014 r. MSW uruchomiło dwie pierwsze e-usługi: „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autokar”. Pierwsza z nich pozwala na sprawdzenie stanu technicznego i historii pojazdu przed podjęciem decyzji o jego nabyciu, co ogranicza ryzyko ze strony kupującego. Druga e-usługa, umożliwiając sprawdzenie stanu technicznego autokaru, zwiększa bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego, a zwłaszcza dzieci i młodzieży.Nowe e-usługi
W przyjętych dziś przez rząd założeniach zaproponowano kolejne rozwiązania, umożliwiające uruchomienie kolejnych e-usług. Powinny one zacząć obowiązywać z początkiem stycznia 2016 r. Nowe funkcje mają zostać wdrożone w ramach realizowanego obecnie projektu CEPiK 2.0.
Kolejne e-usługi to m.in. „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych” czyli dostęp online dla kierowców do własnych danych. Usługi te pozwolą na sprawdzenie online informacji na temat swoich uprawnień, popełnionych naruszeń i uzyskanych w związku z nimi punktów karnych. Usługi te mają być w przyszłości rozszerzone o funkcję opłacenia online mandatu.
Kolejna e-usługa - „Udostępnij dane pracodawcy” - pozwoli na sprawdzenie przez pracodawcę uprawnień kierowcy. Umożliwi to uniknięcie udostępnienie przez pracodawcę służbowego samochodu pracownikowi, który nie ma ważnych uprawnień.
Usługa „Sprawdź szkołę jazdy” umożliwi ocenę jakości kształcenia szkół jazdy, co zwiększy konkurencyjność szkół jazdy i poprawi jakość szkolenia kandydatów na kierowców. Kolejna e-sługa - „Mój pojazd” - pozwoli zaś właścicielom pojazdów na dostęp online do danych o swoim pojeździe. Właściciele pojazdów będą mogli on-line sprawdzić miedzy innymi informacje dotyczące badań technicznych pojazdów (zarówno zakończonych wynikiem pozytywnym, jak i negatywnym). Będzie można również sprawdzić, czy pojazd nie uległ istotnej szkodzie (czy nie jest to auto powypadkowe).
Poprawne dane
Nowelizacja ma również ograniczyć możliwość powstawania błędów w ewidencjach. Podmioty przekazujące dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Centralnej Ewidencji Kierowców będą miały obowiązek weryfikowania informacji oraz obowiązek wyjaśniania niezgodności. Dla poprawy jakości danych mają być wykorzystane rejestry PESEL i REGON (w celu jednoznacznej identyfikacji osób i podmiotów). Ujednolicony będzie sposób wprowadzania danych do ewidencji oraz zasady współdziałania podmiotów zobowiązanych do przekazywania informacji.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)