Grzechy główne kierowców
2015-01-17 00:40
Rozmowa przez telefon podczas jazdy samochodem © fot. mat. prasowe
Rozmowa przez telefon, picie, spożywanie jedzenia, wysyłanie smsów oraz palenie papierosów. To właśnie te czynności najczęściej odwracają uwagę kierowców od sytuacji na drodze. Z badania LeasePlan MobilityMonitor wynika, że do ich wykonywania przyznaje się aż 84% kierowców. Tym bardziej zaskakiwać może fakt, że w rankingu „niebezpiecznej jazdy” polscy prowadzący zajęli jedno z ostatnich miejsc.
Przeczytaj także: Przekroczenie prędkości - zmora polskich ulic
W internetowej ankiecie, którą TNS przeprowadził na zlecenie LeasePlan, wzięło udział ponad 3 tysiące kierowców flotowych reprezentujących dwadzieścia krajów. Jedno z pytań dotyczyło korzystania z urządzeń mobilnych w trakcie jazdy. Odpowiedzi udzielone przez respondentów nie pozostawiają złudzeń - prowadzący nie są zbyt ostrożni. Aż 7 na 10 kierowców przyznaje się do korzystania z telefonu (73%), a jedna piąta badanych (22%) wysyła wiadomości tekstowe lub sprawdza portale społecznościowe w czasie jazdy. Okazuje się również, że liderami są tu kobiety (23% wobec 19% mężczyzn).W rankingu niebezpiecznych zachowań za kierownicą przodują kierowcy z Europy Zachodniej, a dokładniej z Francji, Luksemburga i Holandii. To oni wysyłają wiadomości testowe i korzystają z mediów społecznościowych w czasie jazdy znacznie częściej niż kierowcy z innych krajów. Kierowcy z USA wykazują się w tej kwestii szczególną ostrożnością. Co ciekawe w Polsce zaledwie 1% badanych kierowców przyznało się do sprawdzania profili na portalach społecznościowych w czasie jazdy, co plasuje nas na przedostatnim miejscu zestawiania spośród dwudziestu krajów. W porównaniu do 25% Holendrów to bardzo mało.
Oprócz telefonów w samochodach sięgamy również po jedzenie (37%) i picie (42%), a co 10 badanych przyznaje się również do palenia podczas jazdy. Nakładanie makijażu czy golenie to na szczęście rzadkość…
fot. mat. prasowe
Grzechy główne kierowców
Debata na temat korzystania z telefonów podczas jazdy nasila się na całym świecie. Fleet managerowie, a w wielu krajach również instytucje państwowe, wzmacniają swoje wysiłki w celu informowania kierowców o zagrożeniach związanych z wykorzystaniem smartfonów podczas jazdy. Działania te obejmują zniechęcenie, a nawet kompletne zakazy. W przyszłości, nowe technologie będą w stanie powstrzymać kierowców przed wykorzystaniem urządzeń mobilnych, innych niż sterowanych za pomocą zestawu głośnomówiącego –mówi Anna Wiśniewska, kierownik ds. rozwoju biznesu w LeasePlan Fleet Management Polska. Czynniki behawioralne, które najczęściej przyczyniają się do powstawania kolizji to: zmęczenie, za duża prędkość, presja czasu, czynniki rozpraszające oraz rozmowy telefoniczne. Wiele z tych złych nawyków można wyeliminować z codziennej jazdy. Dlatego stawiamy na edukację kierowców w tym zakresie a nasz SafePlan pomaga zrozumieć, że zmiana zachowań podczas jazdy pojazdem jest niezbędna dla bezpieczeństwa – dodaj ekspert LeasePlan.
Instytut Transportu Politechniki i Uniwersytetu Stanu Wirginia (Virginia Tech Transportation Institute) przeprowadził badanie wpływu korzystania z telefonów przenośnych i telefonów z zestawem głośnomówiącym na prowadzenie pojazdów i ryzyko zdarzeń o znaczeniu decydującym dla bezpieczeństwa (‘The Impact of Hand-Held and Hands-Free Cell Phone Use on Driving Performance and Safety Critical Event Risk’). Wskazuje ono, iż trzykrotnie wzrasta ryzyko wypadku podczas wykonywania składowych czynności wzrokowo-manualnych wynikających z korzystania z telefonów przenośnych i innych urządzeń mobilnych np. sięgania po telefon, wybierania numeru i wysyłania wiadomości SMS. Wyniki badania jasno potwierdzają, że rozkojarzenie kierowcy stanowi realne zagrożenie.
Przeczytaj także:
Pijany kierowca do więzienia
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)