eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneFlota samochodowa: jak ją finansować?

Flota samochodowa: jak ją finansować?

2014-11-07 00:30

Flota samochodowa: jak ją finansować?

Jak sfinansować zakup floty? © beeboys - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Leasing jest coraz bardziej popularnym sposobem finansowania floty samochodowej. Do najważniejszych korzyści, jakie odnoszą klienci sięgający po leasing, niezmiennie należy możliwość zaliczenia miesięcznych rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu, uwolnienia własnych środków finansowych oraz poprawa płynności finansowej firmy.

Przeczytaj także: Leasing samochodu: stresujący koniec kontraktu

Należy pamiętać, że kiedy decydujemy się na usługę leasingu czy wynajmu długoterminowego, najważniejsze jest zdefiniowanie własnych potrzeb i dopiero na ich podstawie wybranie odpowiednich warunków finansowania. Jak wybrać najlepszą dla firmy ofertę?

Używaj, zamiast mieć


Według Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Demograficznych w ciągu najbliższych czterdziestu lat liczba mieszkańców Ziemi wzrośnie z 7,1 do 9,7 mld. Największy przyrost ludności przypadnie na miasta, w których obecnie żyje połowa mieszkańców globu. W 2050 r. udział ten wzrośnie do 66%. Coraz większego znaczenia nabiera swoboda w mobilności, bez konieczności posiadania środka transportu. Chodzi o to, aby móc dysponować samochodem i wraz ze zmianą swoich potrzeb wymieniać go na nowy.

Świat ewoluuje w kierunku swobody w mobilności, czyli korzystania z pojazdów jako funkcjonalnych narzędzi, a nie traktowania ich jako inwestycji. Oznacza to, że nie trzeba mieć na własność samochodu, aby móc go używać. Wystarczy mieć do dyspozycji auto i wraz ze zmianą swoich upodobań, oczekiwań czy celów co pewien czas wymieniać je na nowe. Trend ten jest coraz silniejszy w krajach zachodniej Europy, zarówno wśród firm, jak i osób prywatnych. Na przykład w Hanowerze w Niemczech – w ramach Quick Car, czyli programu marki Volkswagen – kierowca wsiada do przygotowanego wcześniej na parkingu samochodu i po przejechaniu planowanej trasy zostawia go w innym, uzgodnionym miejscu. Płaci więc niewielką kwotę wyłącznie za używanie auta. Na polskim rynku podobne rozwiązania z pewnością również się pojawią.

fot. beeboys - Fotolia.com

Jak sfinansować zakup floty?

To czy zdecydujemy się na usługę leasingu czy wynajmu długoterminowego, zależy od zdefiniowania naszych potrzeb.


Leasing z wysokim wykupem


Założenia swobody w mobilności znajdują wyraz także w produktach finansowych: wystarczy zapłacić za korzystanie z samochodu, bez konieczności bycia jego właścicielem. Dostępnym i wygodnym rozwiązaniem dla firm jest usługa leasing z wysokim wykupem (z wysoką wartością końcową, czyli rezydualną). Produkt ten wydaje się idealny dla przedsiębiorstw, które planują samodzielne zarządzanie flotą samochodową, ale przy zewnętrznym finansowaniu pojazdów i przeniesieniu ryzyka ich wartości końcowej na finansującego. W leasingu z wysokim wykupem miesięczna rata leasingowa jest wówczas dużo niższa w porównaniu z popularnym w Polsce leasingiem z niską, 1-proc. wartością końcową, ponieważ korzystający spłaca jedynie rzeczywistą utratę wartości aut, a nie ich całą wartość. Kolejną zaletą leasingu z wysoką wartością rezydualną jest komfortowe zakończenie umowy leasingu: przedsiębiorca zwraca auta firmie leasingowej i nie musi się angażować w czasochłonny i nieraz skomplikowany proces sprzedaży samochodów na rynku wtórnym.

fot. mat. prasowe

Porównanie cech finansowania samochodów

Koszty finansowania samochodu o wartości 60 000 zł netto, na okres 36 miesięcy, przy rocznym limicie przebiegu 40 000 km i 0% wpłaty własnej. Wszystkie kwoty netto


Jakie finansowanie jest najbardziej opłacalne dla firm?


Jeżeli przedsiębiorca planuje użytkować samochody przez okres dłuższy niż 5 lat, serwisować je we własnym zakresie i zaangażować swój czas i zasoby przy odsprzedaży floty, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup aut za gotówkę lub skorzystanie z leasingu z 1-proc. wartością końcową. Wybór między tymi formami finansowania zależy od sytuacji konkretnej firmy, jej potrzeb związanych z odliczeniami od podatku, amortyzacją itp. Należy pamiętać, że w tym przypadku koszty związane z obsługą floty powyżej 5 lat stają się bardzo wysokie i często nie mają ekonomicznego uzasadnienia.

Jeżeli polityka flotowa firmy zakłada częstą wymianę samochodów na nowe (co 3-5 lat), bez konieczności angażowania się w ich późniejszą sprzedaż, wówczas korzystnym produktem jest leasing z wysoką wartością końcową. Płacąc niskie raty rozłożone w czasie, przedsiębiorstwo osiąga najniższy koszt utraconych korzyści. Uzyskuje jednocześnie wolne środki finansowe, które przy zakupie za gotówkę zostałyby na lata zamrożone, a przy leasingu z niskim wykupem byłyby znacznie mniejsze. Dostęp do własnych środków pozwala firmom na zainwestowanie ich w bieżącą działalność lub rozwój biznesu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: