eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneLeasing samochodu okiem Oferteo.pl

Leasing samochodu okiem Oferteo.pl

2014-10-24 12:48

Leasing samochodu okiem Oferteo.pl

Leasing jest najpopularniejszą formą finansowania floty © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że niemal 2/3 podpisanych w minionym roku umów leasingowych dotyczyło pojazdów drogowych. Nic dziwnego, skoro leasing jest zdecydowanie najpopularniejszą formą finansowania floty samochodowej w firmach. Przyjrzał się mu serwis Oferteo.pl. Z jego analizy wynika m.in., że polskie przedsiębiorstwa najczęściej pytają o samochody z drugiej ręki, a płatność rat leasingowych rozkładają na cztery do sześciu lat.

Przeczytaj także: Leasing samochodu: stresujący koniec kontraktu

Auta osobowe najpopularniejszym wyborem


Analiza zapytań ofertowych przeprowadzona przez Oferteo.pl pokazuje, że zainteresowanie samochodami osobowymi wyraża blisko 2/3 firm (65,50% zapytań). W drugiej kolejności przedsiębiorstwa zamierzają zainwestować w leasing auta dostawczego (18,52%), natomiast zapotrzebowanie na samochody ciężarowe zgłasza co dziesiąta (10,29%) firma.

fot. mat. prasowe

Wybierane typy samochodów

Niemal 2/3 samochodów to auta osobowe.


Firmy wolą leasingować pojazdy używane


Warunki leasingu różnią się w zależności od stanu samochodu, dlatego firma musi najpierw podjąć decyzję, czy chce zainwestować w auto nowe czy używane - w drugim przypadku koszty leasingu są zwykle wyższe. Według Oferteo.pl, blisko 2 razy więcej firm pyta właśnie o samochody używane (62,10% pytających w stosunku do 33,77% poszukujących aut nowych) – dane dotyczą zarówno aut osobowych, ciężarowych jak i dostawczych. Procent kupujących nowe samochody jest najwyższy w przypadku aut osobowych.

fot. mat. prasowe

Zainteresowanie samochodami nowymi i używanymi

Znacznie większe zainteresowanie wzbudzają auta z drugiej ręki.

fot. mat. prasowe

Stan samochodu w zależności od jego typu

Firm pytających o samochody używane jest dwukrotnie więcej.


Firmom zależy na wartościowych pojazdach


2/3 przedsiębiorców składających w Oferteo.pl zapytania o leasing nowych samochodów osobowych chce zaopatrzyć się w pojazdy o wartości 30-100 tysięcy (36,95% interesuje się pojazdami o wartości 60-100 tysięcy, a 33,99% samochodami o wartości 30-60 tysięcy złotych).

fot. mat. prasowe

Cena netto leasingowanego pojazdu

30-100 tysięcy - tyle firmy najchętniej przeznaczają na nowe samochody.


W przypadku samochodów dostawczych inwestujące firmy poszukują nowych pojazdów o wartości między 60 a 100 tysięcy (53,06% firm) oraz używanych o wartości do 30 tysięcy lub od 30 do 100 tysięcy złotych (odpowiednio 46,67% oraz 44,76%).

W kategorii samochodów ciężarowych wskazywana przez firmy wartość kupowanych pojazdów przekracza 100 tysięcy złotych (45,83% firm w przypadku nowych aut oraz 40% dla używanych).

Światowe marki pojazdów do 7 lat


Analiza zapotrzebowania na nowe samochody osobowe pokazuje, że najczęściej poszukiwane marki to: Skoda, Volkswagen i Mazda, a w przypadku samochodów używanych prym wiodą: BMW, Volkswageny i Fordy. Najpopularniejsze roczniki używanych osobówek to 2008, 2009 i 2011.

Firmy poszerzające swoją flotę o nowe samochody dostawcze są zainteresowane przede wszystkim markami Fiat i Renault. W przypadku pojazdów używanych, oprócz wymienionych powyżej, popularne są jeszcze auta marki Volkswagen, a najczęściej wybieranymi rocznikami są 2008, 2010 i 2011.

Firmy zamierzające leasingować nowe samochody ciężarowe preferują marki Iveco i Scania. W przypadku używanych pojazdów zapytania dotyczą najczęściej marek DAF i Renault z roczników 2007 i 2008.

Na początek inwestycja do 5% wartości auta


Według deklaracji firm składających zapytania ofertowe o leasing pojazdów, najbardziej pożądany sposób rozliczenia to wpłata niewielkiego wkładu własnego w wysokości do 5% wartości samochodu. Taką kwotę chce zainwestować aż 65,22% firm zainteresowanych samochodami dostawczymi. W przypadku używanych aut osobowych deklarowana jest nieco wyższa wpłata początkowa w wysokości 5-20%, którą chce wpłacić 37,16% firm. Jako że wysokość wkładu własnego może wpłynąć na obniżenie miesięcznych rat, niektóre firmy są gotowe na zainwestowanie na początku nawet 20 lub więcej procent wartości pojazdu. Do grupy tej należy 32% firm zaopatrujących się w nowy samochód ciężarowy oraz 28,85% firm poszukujących nowego auta osobowego.

fot. mat. prasowe

Wartość wkładu własnego

Najczęściej wkład własny sięga 5 procent.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: