eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneJak dbać o auto firmowe?

Jak dbać o auto firmowe?

2014-10-20 10:18

Jak dbać o auto firmowe?

Najmniej wad ma myjnia ręczna © Tom Wang - Fotolia.com

Każdy samochód brudzi się wprost proporcjonalnie do odległości, jaką pokonuje. Auta firmowe przejeżdżające tysiące kilometrów miesięcznie brudzą się zatem w zastraszającym tempie. O to, jak efektywnie dbać o dobry wygląd użytkowanych pojazdów, pytamy przedstawiciela autoryzowanego serwisu oraz firmy zajmującej się car detailing.

Przeczytaj także: Auto firmowe = auto dostawcze?

Nie tylko marka, model, kolor czy wersja wyposażenia auta firmowego to wizytówka naszej działalności. Nawet najdroższa, ale brudna i zaniedbana limuzyna będzie świadczyć o niechlujstwie zarówno w zarządzaniu parkiem, jak i całym biznesem. Dlatego też czyste, lśniące auto to nie tylko inwestycja w jego dobry stan – to element biznesowej etykiety.

Istnieje wiele czynników wpływających na czystość naszego samochodu. Co można do nich zaliczyć?


Mariusz Rychły, kierownik serwisu Volkswagen i Audi, firmy Krotoski–Cichy: O estetykę auta można dbać w trzech płaszczyznach: stan zewnętrzny samochodu, wnętrze pojazdu (kabina) oraz komora silnika. Ogromny wpływ na stan wewnętrzny nadwozia mają m.in. warunki eksploatacyjne (np. pogodowe), miejsce użytkowania pojazdu (nawet warunki geograficzne – podmokłe tereny, piaszczyste tereny, górzyste tereny). Kolejny czynnik to warunki drogowe eksploatacji. Inny rodzaj zabrudzeń czeka nas na autostradach, a inny na drogach lokalnych, dojazdowych czy bezdrożach. Nie bez znaczenia według mnie jest również miejsce postoju samochodu. Podczas gdy w garażu auto nie jest narażone na warunki pogodowe, to pod tzw. chmurką wystawione jest na duże zmiany temperatury, zmienne warunki pogodowe, kurz, pył oraz różne czynniki zewnętrzne (np. uszkodzenia mechaniczne, ptaki i inne zwierzęta).

Jakie są wady i zalety: myjni ręcznych, tunelowych, bezdotykowych?


Mariusz Rychły: Każdy z rodzajów myjni ma swoje wady i zalety. Do zalet myjni ręcznej można zaliczyć: możliwość bardziej szczegółowego mycia, mniejsze ryzyko uszkodzeń mechanicznych, dokładniejsze mycie czy możliwość kompleksowej usługi, połączonej z myciem komory silnika i wnętrza pojazdu. Takie mycie jest też niestety kosztowniejsze i bardziej czasochłonne. Popularne w naszym kraju myjnie tunelowe są z kolei uniwersalne, oferują krótki czas mycia i bez zaangażowania użytkownika. Niestety zmechanizowana obsługa zwiększa ryzyko uszkodzeń elementów zewnętrznych. Poza tym mamy tu mniejszą dokładność mycia w trudno dostępnych miejscach oraz możliwość mycia wyłącznie nadwozia. Myjnie bezdotykowe to z kolei szybki proces mycia, małe ryzyko uszkodzeń mechanicznych, zadrapań oraz samodzielna obsługa przez kierowcę. Na takiej myjni umyjemy jednak wyłącznie elementy zewnętrzne.

Jacek Szlachetka, Autoklinika s.c.: Najmniej wad ma myjnia ręczna. Na przykładzie naszej firmy mogę powiedzieć, że największy brud usuwa się najpierw myjką wysokociśnieniową, następnie auto jest gąbkowane. Oczywiście używamy do tego różnych profesjonalnych środków chemicznych. Nie wiem, jak w innych myjniach wygląda suszenie pojazdu, my stosujemy do tego nierysującą lakieru irchę. Następnie wycieramy go szmatką z mikrofibry. Według mnie taki sposób mycia jest najlepszy dla auta. Każda myjnia w jakiś sposób narusza strukturę lakieru, największe spustoszenie robią jednak szczotki w myjniach tunelowych.

fot. Tom Wang - Fotolia.com

Najmniej wad ma myjnia ręczna

Do zalet myjni ręcznej można zaliczyć: możliwość bardziej szczegółowego mycia, mniejsze ryzyko uszkodzeń mechanicznych, dokładniejsze mycie czy możliwość kompleksowej usługi, połączonej z myciem komory silnika i wnętrza pojazdu.


Zmorą kierowców podróżujących latem jest cmentarzysko owadów na szybie i przednim zderzaku. Jak skutecznie je usunąć?


Mariusz Rychły: W takim przypadku może pomóc zastosowanie specjalnych środków do tego przeznaczonych, pozostawienie na powierzchni lakieru pozostałości owadów może bowiem powodować punktowe uszkodzenia w postaci wżerów.

Jacek Szlachetka: Każdy rodzaj insektów, które osadzają się na lakierze (na szybie nie są takim zagrożeniem), powoduje jego uszkodzenia. Kiedy pozostałości owadów pozostają długo na elementach karoserii, wchodzą w reakcje chemiczne z lakierem, co powoduje, że wiążą się z nim i może się nie dać ich usunąć. Można próbować usuwać je polerowaniem, natomiast z pewnością nic tu nie da żaden rodzaj myjni. Na czas wyjazdu na urlop czy w trasę polecam korzystanie ze zlokalizowanych przy stacjach benzynowych myjek ciśnieniowych, by na bieżąco spłukiwać owady z samochodu.

Czy poszczególne elementy pojazdu wymagają różnych rodzajów pielęgnacji?


Mariusz Rychły: By elementy wykonane z różnych materiałów nie straciły swojego blasku, należy stosować różne środki w zależności od materiału, z którego jest wykonana dana część. Inne specyfiki będą do lakieru, inne do gumy lub chromu. Odpowiednie dobranie środka powoduje nałożenie warstwy ochronnej konserwującej ją i zabezpieczającej np. przed twardnieniem w przypadku gumy.

Jacek Szlachetka: Do każdego elementu samochodu przeznaczona jest inna chemia. Nie używa się tego samego środka do mycia całego pojazdu. Środki przeznaczone do jednego typu materiału mogą wyrządzić szkody innemu tworzywu. Trzeba uważać, by ich nie pomylić, bo można uszkodzić np. plastik czy lakier bardzo żrącymi środkami do mycia felg.

 

1 2

następna

oprac. : Łukasz Pełnikowski / Biznes Car Biznes Car

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • k2 auron strong

    indygo123 / 2018-10-10 11:50:39

    O Auto firmowe jak i o swoje dbam i czyszczę je produktami od K2 bo najlepiej mi się sprawdzają. Z firmowym mam o tyle problem zawsze, że w środku ma skórzaną tapicerkę, ale odkryłem ostatnio środek od K2 Auron Strong i jak dla mnie jest bezkonkurencyjny https://youtu.be/fk4aeRkkMlM odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: