Leasing samochodowy: odpowiedzialność leasingobiorcy
2014-08-05 00:45
Przeczytaj także: Samochód w leasingu: wady i uszkodzenia a płacenie rat
Zaniedbania w zakresie ubezpieczenia AC
Z kwestią utraty pojazdu ściśle wiąże się temat jego ubezpieczenia. Wykupienie polisy, w szczególności AC, może znacznie ograniczyć lub zupełnie wyłączyć odpowiedzialność pieniężną leasingobiorcy. Kłopot w tym, że ustawa nie określa, kto powinien taką umowę zawrzeć i uiszczać składki ubezpieczeniowe. Co do zasady powinny decydować zapisy umowne. Jeżeli obowiązek taki zostanie nałożony na leasingobiorcę, jego niewykonanie może skutkować wypowiedzeniem umowy i w rezultacie koniecznością spłaty wszystkich rat. W umowie leasingu warto sprecyzować, czy obowiązek taki obejmuje wyłącznie stawkę podstawową, czy też koszty rozszerzonego zakresu ubezpieczenia.
Dopieszczanie pojazdu
Jednym z podstawowych obowiązków leasingobiorcy jest utrzymywanie przedmiotu leasingu w należytym stanie. Chodzi tu w szczególności o dokonywanie napraw i konserwacji pojazdu, niezbędnych do jego utrzymania w stanie niepogorszonym. Oznacza to, że koszty dokonywania napraw i konserwacji przedmiotu leasingu obciążają korzystającego, co obejmuje również koszty nabycia części czy materiałów potrzebnych do ich przeprowadzenia. Leasingobiorca powinien też ponieść wszelkie opłaty związane z własnością i posiadaniem pojazdu, tj. koszty rejestracji, podatki. Taki stan rzeczy wynika z przepisów, ale rzadko ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Działające w obszarze CFM firmy zwykle przejmują na siebie serwisowanie pojazdów, a jego koszty wliczają w wysokość rat leasingowych. Należy jednak zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ w razie stosowania ogólnych zasad ustawowych zaniedbania leasingobiorcy w tym zakresie mogą mieć przykre konsekwencje. Tak jak w przypadku większości uchybień korzystającego, leasingodawca będzie mógł po prostu wypowiedzieć umowę i żądać uregulowania całości rat.
Używanie zgodnie z przeznaczeniem
Leasingobiorca powinien również korzystać z pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem. Wystawianie leasingowanej limuzyny w rajdach szutrowych nie jest więc najlepszym pomysłem, chyba że leasingodawca wyraził zgodę na taką formę eksploatowania auta. Wszystko zależy od umowy stron. Przecież leasingowany samochód może służyć do celów promocyjnych. Jeżeli więc limuzyna w rajdzie ma na celu przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, nic nie stoi na przeszkodzie w dokonaniu ustaleń w tym zakresie. Pominięcie tych kwestii w umowie jest równoznaczne z zastosowaniem przepisów ogólnych, co zawsze wiąże się z wątpliwościami interpretacyjnymi i stwarza większe ryzyko. Naruszenie przez korzystającego obowiązku używania bądź korzystania z rzeczy w prawidłowy sposób powoduje powstanie po stronie finansującego prawa do wypowiedzenia umowy leasingu i żądania spłaty całości rat.
Tunning tylko za zgodą
Zmiany leasingowanego pojazdu wymagają zgody leasingodawcy – zgody wyrażonej w dowolny sposób. Może to być równie dobrze pozwolenie zawarte już w samej umowie określające zakres i rodzaj dozwolonych modyfikacji. Nie ma też żadnych powodów, dla których zgoda taka nie mogłaby być udzielana każdorazowo kiedy tylko leasingobiorca zgłasza chęć dokonania modyfikacji. Zmiany poczynione w rzeczy z naruszeniem uzgodnień stron, czyli bez zgody finansującego lub niewynikające z przeznaczenia rzeczy, korzystający zobowiązany jest usunąć we własnym zakresie i na własny rachunek. Jeżeli tego nie uczyni, finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu i żądać zapłaty całości rat.
Widmo wypowiedzenia
Niemal każdy z przedstawionych wyżej opisów obowiązków leasingobiorcy kończy się informacją na temat możliwości wypowiedzenia umowy przez leasingodawcę i prawa żądania zapłaty niespłaconych rat. Powyższe uprawnienie stanowi najwyraźniejszy i najbardziej odczuwalny przejaw odpowiedzialności leasingobiorcy za naruszenie postanowień umowy w zakresie obowiązków prawidłowego korzystania z pojazdu, dokonywania zmian i utrzymania auta w należytym stanie. Wypowiedzenie umowy powinno być zawsze poprzedzone upomnieniem wzywającym do prawidłowego wykonywania umowy. Dopiero brak reakcji na wezwanie leasingodawcy stanowi podstawę do wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie ma charakter natychmiastowy, chyba że strony przewidziały termin wypowiedzenia. Z taką formą rozwiązania umowy wiąże się prawo do żądania wszystkich niespłaconych rat leasingowych, przy czym leasingobiorca może obniżyć należność z tego tytułu, tak jak w przypadku opisanej wyżej utraty auta.
![Wykup samochodu z leasingu jeszcze w 2021 r. Jaka data się liczy? [© gstockstudio - Fotolia.com] Wykup samochodu z leasingu jeszcze w 2021 r. Jaka data się liczy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-w-leasingu/Wykup-samochodu-z-leasingu-jeszcze-w-2021-r-Jaka-data-sie-liczy-242222-150x100crop.jpg)
oprac. : Biznes Car
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)