Europejskie wakacje samochodem: co warto wiedzieć?
2014-07-12 00:10
Przeczytaj także: Wakacje 2014 samochodem: na co zwrócić uwagę?
Ceny paliw i stacje paliw
Benzyna, gaz (LPG) i diesel są powszechnie dostępne w Rumunii, Bułgarii, Serbii oraz na Słowacji. Na liście krajów, gdzie warto tankować benzynę, bez wątpienia znajduje się Rumunia. Paliwa są tutaj dużo tańsze niż w krajach ościennych. Osoby, które podróżują samochodem z instalacją gazową, powinny pamiętać, że w Austrii i Węgrzech, gdzie stacje oferujące możliwość tankowania LPG są nieliczne. Warto również pamiętać, że większość stacji paliwowych jest w Austrii samoobsługowa. Również w Chorwacji gaz nie jest tak popularny jak w Polsce, lecz jest dostępny na większości stacji TIFON i INA. W większości krajów na stacji można płacić kartą, jednak są kraje (np. Bułgaria), w których turyści narzekają na częste awarie terminali, dlatego warto mieć przy sobie gotówkę. Bartłomiej Wiśniewski poleca, aby turysta poruszający się samochodem posiadał bardziej pełny niż pusty zbiornik paliwa.
- Co prawda samochód będzie wtedy cięższy jednak w przypadku trafienia na ogromne korki czy obszary bez stacji paliw unikniemy tego, że staniemy bez paliwa na środku drogi, a co jeszcze dotkliwszej awarii silnika. W zbiorniku samochodu użytkowanego przez lata zbierają się na dnie różne zanieczyszczenia. Pobrane resztki zanieczyszczonego paliwa mogą spowodować uszkodzenie kosztownych elementów wtrysku i zapchać filtry paliwa, a takiej naprawy sami nie damy rady przeprowadzić.
Koszt winiet
Wakacyjny okres sprzyja zwiększeniu liczby turystów na drogach, a w konsekwencji wyższe natężenie ruchu. Chociaż dokładnie wyliczony wakacyjny budżet kusi omijaniu płatnych dróg, często nie warto szukać czasochłonnych objazdów. Przede wszystkim oznaczają one dłuższy dystans, a więc większe spalanie paliwa, a zatem większy koszt podróży. Narażamy się także na trudniejsze warunki na drogach, gorszą nawierzchnię i ryzyko uszkodzenia pojazdu. Ceny winiet w poszczególnych krajach zależą najczęściej od czasu ich ważności i kształtują się następująco:
- Czechy – 10 dni koszt 310 CZK; 30 dni koszt 440 CZK,
- Austria – 10 dni koszt 8,50 EUR; 60 dni koszt 24,80 EUR.
- Słowenia – 30 dni koszt 30 EUR; 7 dni koszt 15 EUR.
- Bułgaria – 7 dni koszt 5 EUR; zakup na granicy
- Słowacja – 10 dni koszt 10 EUR, zakup na stacjach paliwowych; także w formie elektronicznej; należy pamiętać o zachowaniu dowodu zakupu
- Chorwacja – koszt zależy od długości odcinka i kategorii pojazdu: płatność na bramkach przy zjeździe
- Rumunia – 10dni koszt 3 EUR; system winietek elektronicznych (e-rovigniette), do nabycia w urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych
- Serbia – 100km koszt 6 EUR, płatność przy bramkach
- Węgry – elektroniczna winieta 10 dni koszt 2975 forintów.
Infrastruktura parkingowa
Najwięcej parkingów znajdziemy w Chorwacji. Miejsca parkingowe są tutaj oznaczone poziomymi znakami ze wskazaniem czasu i/lub wysokości opłaty. Kupony opłat parkingowych można nabyć w ulicznych automatach lub w kioskach. Parkingi znajdują się przy stacjach, a działające tam sanitariaty cechuje wysoki standard, praktycznie nie ustępują one hotelowym. Warto pamiętać, że w Bułgarii, poza terenem zabudowanym, parkowanie dozwolone jest tylko w miejscach oznaczonych literą „P”. Opłaty również reguluje się kuponami parkingowymi, nabywanymi w kioskach lub u dozorcy parkingu.
Jak ominąć korki?
Będąc na wakacjach, nie zapominajmy, że zmora codziennych korków w godzinach szczytu dotyka większość europejskich metropolii. Dlatego planując trasę, warto unikać transferów przez duże miasta w porannych i popołudniowych godzinach, a szczególnie na początku weekendu. Zasada ta dotyczy szczególnie osób podróżujących przez Niemcy, ponieważ nasi zachodni sąsiedzi bardzo lubią spędzać weekendy poza domem i często wyjeżdżają na Południe Europy, by wypoczywać na włoskich plażach. Warto również pamiętać, że szczególnie w sierpniu, również sami Włosi masowo plażują w nadmorskich miejscowościach, powiększając dodatkowo grono turystów. Wyjątkowo długa może się również okazać podróż do Chorwacji w weekend. W soboty, w tym kraju powszechna jest zmiana turnusów i wówczas przejścia drogowe są praktycznie zablokowane. Do Chorwacji warto wjechać ok. 4 rano, następnie jechać autostradami i korzystać z bramek, w których płaci się kartą.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
Piotr_ZET / 2014-07-16 13:35:13
Naprawdę dużo przydatnych informacji, ten, kto pisał musiał przeprowadzić porządny research :) Z rodziną wybieramy się akurat do Chorwacji, więc kilka przydatnych info jest. Od siebie tylko dodam, że wato zainwestować w assistance samochodowe na wakacyjny wyjazd, żeby w razie awarii mieć spokojną głowę. Pakiet od Starter assistance w zupełności wystarcza. [ odpowiedz ] [ cytuj ]