eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneWakacje 2014 samochodem: na co zwrócić uwagę?

Wakacje 2014 samochodem: na co zwrócić uwagę?

2014-07-10 09:45

Przeczytaj także: Jak przygotować samochód do podróży


W większości krajów Europy do obowiązkowego wyposażenia pojazdu należą: pasy bezpieczeństwa zamontowane i używane (na wszystkich siedzeniach pojazdu), foteliki do przewożenia dzieci, trójkąt ostrzegawczy, zapasowy komplet żarówek (za wyjątkiem żarówek typu LED i im podobnych), gaśnica, apteczka, kamizelki odblaskowe. Apteczka, która w Polsce jest jedynie zalecana i za jej brak nie dostaniemy mandatu, w innych krajach Europy jest bezwzględnie wymagana i jest to rygorystycznie przestrzegane np. w Chorwacji, na Słowacji w Czechach, Niemczech, czy na Węgrzech. Warto sprawdzić też wymagania co do jazdy na światłach – w Chorwacji nie ma wymogu używania ich przez 24 h, ale już przekraczając granicę z Węgrami poza terenem zabudowanym światła muszą być włączone przez całą dobę, przez cały rok.

Gdzie samo OC nie wystarczy?

Przy zagranicznym wyjeździe należy sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybieramy, po ewentualnej szkodzie na pewno zadziała polskie ubezpieczenie OC. Jeśli nie, trzeba zaopatrzyć się w tzw. Zieloną Kartę, czyli działający międzynarodowo dowód posiadania ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Takie potwierdzenie ważne jest w 13 krajach. W większości są to państwa europejskie, jednak do Systemu Zielonej Karty przystąpiły również m.in. Maroko, Iran czy Turcja. A zatem, kto wybierze się samochodem na urlop do takich krajów jak Albania, Czarnogóra czy Macedonia i spowoduje tam stłuczkę lub wypadek, bez Zielonej Karty nie będzie mógł liczyć na ochronę ubezpieczeniową.

- Za posiadaniem takiego ubezpieczenia przemawia przede wszystkim argument finansowy. Dzięki Zielonej Karcie kierowca nie narazi się na niepotrzebny koszt wykupienia lokalnego ubezpieczenia, nie raz bardzo drogiego. Poza tym zyskuje gwarancję, że za spowodowane przez siebie kolizje nie zapłaci z własnych środków, lecz zrobi to za niego ubezpieczyciel – tłumaczy Marek Dmytryk z Gothaer TU S.A.

Nie dostaniesz mandatu jeśli to wiesz (zebrane przez Mondial Assistance)

Przepisy drogowe w większości krajów Europy są bardzo podobne. Istnieją jednak subtelne różnice, w dodatku na wybrane zapisy w niektórych krajach zwraca się szczególną uwagę. Ich znajomość pozwoli uniknąć mandatu.

Niemcy:
  • mandat za brak paliwa na autostradzie,
  • znaki zakazu nie są odwoływane przez skrzyżowanie. Odwołuje je wyłącznie znak "koniec zakazu",
  • za znaczne przekroczenie prędkości kierowca obligatoryjnie otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów przez minimum miesiąc,
  • w strefie zamieszkania pojazdy mogą poruszać się nie szybciej niż 10 km/h (o połowę wolniej niż w Polsce),
  • obszar zabudowany (skutkujący ograniczeniem prędkości) oznacza się żółtą tablicą z nazwą miasta,
  • zakaz wyprzedzania z prawej strony na autostradzie,
  • zakaz parkowania na chodniku,
  • konieczność zakładania kamizelek odblaskowych przez kierowcę i pasażerów pojazdów osobowych Kamizelki winny być używane, zarówno w dzień jak i w nocy, przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Wcześniej przepis ten nie obowiązywał samochodów osobowych.

Belgia - używanie świateł przeciwmgielnych tylnych dozwolone jest tylko w przypadku ograniczenia widoczności do 100 m

Hiszpania - podczas jazdy w złych warunkach atmosferycznych (mgła, deszcz, śnieg) istnieje obowiązek używania świateł przeciwmgielnych

Węgry – światła mijania obowiązkowe przez całą dobę poza terenem zabudowanym (w terenie zabudowanym w dzień nie jest to konieczne)

Luksemburg – samochód musi posiadać sprawne wycieraczki

Austria, Czechy, Słowacja – przepisy o braku apteczki są rygorystycznie egzekwowane (w Polsce jest jedynie zalecana)

Rosja – przepisy przewidują mandat jeśli samochód jest brudny

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: