eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneSytuacja kryzysowa na drodze - co robić?

Sytuacja kryzysowa na drodze - co robić?

2014-06-20 13:21

Sytuacja kryzysowa na drodze - co robić?

Sytuacja kryzysowa na drodze © fot. mat. prasowe

Podczas podróży nawet wytrawnemu kierowcy może zdarzyć się awaria auta lub kolizja. Jak zachować się, gdy pojazd odmowi posłuszeństwa na trasie? Co zrobić, gdy będziemy świadkiem albo uczestnikiem wypadku samochodowego?

Przeczytaj także: Kolizja lub wypadek: jak postępować?

Za sytuację kryzysową na drodze uznać można zarówno uszkodzenie pojazdu, które nie pozwala kontynuować podróży, jak i wypadek komunikacyjny, w którym bezpośrednio bierzemy udział, bądź którego jesteśmy świadkami. Każde z tych zdarzeń jest dla kierowcy stresujące i potencjalnie niebezpieczne. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku każdej z tych sytuacji.

Zabezpieczyć auto

Przede wszystkim należy pomyśleć o bezpieczeństwie swoim, pasażerów oraz innych użytkowników ruchu. Zarówno podczas kolizji (uszkodzony zostaje pojazd) lub wypadku drogowego (poszkodowani są ludzie), jak i awarii samochodu należy odpowiednio zabezpieczyć pojazd. W zależności od sytuacji, kierowca może zatrzymać auto na parkingu, poboczu lub jak najbliżej prawej krawędzi jezdni tak, by nie tamować ruchu drogowego. Pojazd, który uległ awarii lub wziął udział w kolizji powinien mieć włączone światła awaryjne, a jeśli ich nie ma: pozycyjne. Za nim należy ustawić trójkąt ostrzegawczy. Na terenie zabudowanym odległość ta wynosi 1 metr, na terenie niezabudowanym wzrasta do 30-50 metrów, na autostradzie do 100. Wszystkie czynności przy zabezpieczonym aucie warto wykonywać w kamizelce odblaskowej.

Zadbać o pasażerów i poszkodowanych

Podczas wypadku komunikacyjnego jak i awarii auta należy zadbać o wszystkich podróżujących. Jeśli doszło do zderzenia, należy ocenić liczbę rannych oraz ich obrażenia. Kierowca nie będący uczestnikiem, a jedynie świadkiem wypadku powinien upewnić się, czy sytuacja nie wymaga jego pomocy. Nie może jednak przy tym tamować ruchu lub utrudnić wykonywania czynności na miejscu zdarzenia.

Także w czasie awarii samochodu należy pamiętać o bezpieczeństwie pasażerów. Kierowca, który musi pozostawić pojazd na poboczu, powinien pamiętać, by w aucie nie zostawiać ani dzieci, ani zwierząt. Szczególnie w upalne dni może być to wyjątkowo niebezpieczne.

fot. mat. prasowe

Sytuacja kryzysowa na drodze

Za sytuację kryzysową na drodze uznać można zarówno uszkodzenie pojazdu, które nie pozwala kontynuować podróży, jak i wypadek komunikacyjny, w którym bezpośrednio bierzemy udział, bądź którego jesteśmy świadkami.


Wezwać pomoc

W razie wypadku samochodowego warto zatrzymać inne pojazdy lub przechodniów, aby można było skutecznie pomóc ofiarom. Pierwsza pomoc powinna zostać udzielona w pierwszej kolejności osobom najbardziej potrzebującym wsparcia. Jeśli istnieje taka koniczność, należy zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych: 112, 997 (Policja), 998 (Straż Pożarna), 999 (Pogotowie Ratunkowe). Z pomocy Policji należy skorzystać również jeśli istnieje wątpliwość co do sprawcy kolizji bądź jest podejrzenie dotyczące trzeźwości osoby prowadzącej pojazd.

W co warto się zaopatrzyć?

Zawsze w podróży warto mieć sprawny telefon komórkowy, który pozwoli szybko wezwać pomoc. Apteczka samochodowa, choć nieobowiązkowa, również może być przydatna. - Aby niewielkie usterki można było usunąć samodzielnie, należy być na nie przygotowanym: w razie potrzeby wymiany koła warto mieć napompowane koło zapasowe bądź dojazdowe, posiadać klucz do kół, lewarek lub tzw. koło w sprayu - radzi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. Pomocny może okazać się kabel służący do ładowania akumulatora. W czasie sytuacji kryzysowej na drodze nie tylko zimą przydatna bywa saperka, latarka i zestaw śrubokrętów.

W nowoczesnych autach często samodzielne usunięcie większej awarii nie jest możliwe. W takim przypadku niezbędne będą numery telefonów do ubezpieczyciela lub serwisu. Kierowca zaopatrzony w linkę może odholować zepsuty samochód do najbliższego mechanika.

W sytuacji kryzysowej na drodze przede wszystkim należy zachować spokój. Rozsądna ocena sytuacji zarówno podczas wypadku, jak i awarii pozwoli działać szybko. Wszystko po to, by bezpiecznie powrócić na trasę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: