Jakie ubezpieczenie na rower?
2014-04-08 11:28
Jakie ubezpieczenie na rower? © Halfpoint - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ubezpiecz rower! Inaczej sam zapłacisz za kolizję
Niezbędne OCWsiadając na rower, rzadko zastanawiamy się nad możliwością wyrządzenia fizycznej bądź materialnej szkody osobie trzeciej. Tymczasem nasza nieuwaga (czy po prostu niefart) może skutkować koniecznością wypłacenia poszkodowanemu nieraz ogromnych sum odszkodowania, a nawet dożywotniej renty z własnej kieszeni. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC, powinno być zatem polisą numer jeden na liście każdego amatora jednośladów. Możemy skorzystać tu z dostępnych na rynku polis dedykowanych rowerzystom lub z tzw. OC w życiu prywatnym, które łatwo kupić przy ubezpieczeniu własnego mieszkania (co często okazuje się bardziej korzystne finansowo). Taka polisa obejmuje wszystkie osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym. Chroni nie tylko przed szkodami wyrządzonymi podczas jazdy na rowerze, ale również w innych sytuacjach: na przykład wtedy, kiedy kogoś pogryzie nasz pies lub gdy dziecko grające w piłkę wybije komuś okno.
fot. Halfpoint - Fotolia.com
Jakie ubezpieczenie na rower?
Ubezpieczenie przed kradzieżą
Każdy cyklista powinien się też liczyć z możliwością kradzieży roweru, który zwykle trzymany jest przecież nie w samym mieszkaniu, ale w odrębnych pomieszczeniach: garażu, piwnicy czy komórce lokatorskiej. Jeżeli zależy nam na ochronie w tych miejscach, dobrze jest wcześniej przyjrzeć się tzw. ubezpieczeniu wyposażenia mieszkania czy domu. - Dobra polisa mieszkaniowa powinna chronić przed kradzieżą z takich pomieszczeń jak: garaż, piwnica, budynek gospodarczy. Warto też sprawdzić maksymalną kwotę odszkodowania za mienie ruchome przechowywane w „pomieszczeniach przynależnych”, a także określić, jakie są wymogi danego ubezpieczyciela, jeżeli chodzi o ich zabezpieczenie” - podpowiada Monika Daniek.
Ubezpieczenie NNW
Nie można zapominać też, że ryzyko wypadku grozi zarówno amatorowi, jak i profesjonaliście, a w jego wyniku można stracić przede wszystkim własne zdrowie. Jeśli rowerzysta popełni błąd czy złamie przepis, w zdecydowanej większości przypadków obrażenia odnosi wyłącznie on sam. Gdy w wyniku wypadku rowerzysta poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu, odszkodowanie może zostać wypłacone z polisy NNW. Pozwoli ona na pokrycie większej części zobowiązań związanych z powrotem do zdrowia i rehabilitacją. Dlatego o nim także winni pamiętać rowerzyści, których bezpieczeństwo na drodze pozostawia przecież wiele do życzenia.
Casco
W niektórych firmach ubezpieczeniowych rowerzyści mogą także skorzystać z ubezpieczenia bagażu i casco roweru. Problem w tym, że zazwyczaj tego typu ubezpieczenia działają tylko „w trakcie użytkowania roweru”, a więc samo ubezpieczenie nie pokrywa kosztów naprawy pojazdu, który uległ zniszczeniu np. w garażu czy piwnicy. Taka polisa nie chroni też przed skutkami ewentualnej kradzieży. Częściej na ochronę możemy liczyć, jeżeli ktoś zdecyduje się nam rower zrabować, czyli napadnie na nas lub ogłuszy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)