eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjneSprawdzaj ciśnienie w oponach

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

2014-03-12 12:51

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Sprawdzaj ciśnienie w oponach © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Krótszy czas eksploatacji ogumienia, ryzyko eksplozji opony oraz mniejsza kontrola nad pojazdem to tylko niektóre z przykrych następstw zbyt wysokiego ciśnienia w oponach. Z kolei zbyt mało napompowane opony oznaczają słabszą przyczepność do podłoża i niewystarczającą amortyzację podczas jazdy po nierównościach. Dlatego też żaden kierowca nie powinien zapominać o comiesięcznej kontroli ciśnienia - pisze Flotis.pl.

Przeczytaj także: Tylko odpowiednie ciśnienie w oponach gwarantuje dobre osiągi

Nic innego niż niewłaściwy stan ogumienia to jeden z głównych powodów wypadków drogowych spowodowanych złym stanem technicznym pojazdu jest niewłaściwy stan jego ogumienia. Niebagatelne znaczenie dla kondycji opon ma utrzymywanie w nich optymalnego poziomu ciśnienia – zarówno za słabo, jak i zbyt mocno napompowane koła mogą generować poważne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kontrole ciśnienia w oponach zaleca się wykonywać co miesiąc, ale nie stosuje się do tego ponad połowa kierowców. Według badań zrealizowanych dla Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego aż 39% z nich sprawdza ciśnienie sporadycznie przy okazji parkowania, 9% tylko przed długą podróżą, a 5% - nigdy. W sytuacjach ekstremalnych konsekwencje mogą być tragiczne – źle napompowane opony zmniejszają przyczepność i skuteczność hamowania, grożą eksplozją i wypadkiem.

Ciśnienie pod kontrolą

Informację o wartości ciśnienia, która jest najbardziej wskazana dla danego modelu auta, można znaleźć na tabliczce znamionowej w samochodzie. Znajduje się ona na klapce wlewu paliwa lub na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy. Natomiast rzeczywisty poziom ciśnienia w oponach można kontrolować za pomocą kompresora na stacji benzynowej.

Stan opon ma na tyle duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, że regularna ich kontrola powinna być obowiązkiem każdego kierowcy. - Osoby zarządzające flotą pojazdów powinny pracować nad wypracowaniem wśród kierowców odpowiednich nawyków związanych z użytkowaniem aut służbowych. Należy do nich właśnie nadzór ciśnienia w oponach – mówi Małgorzata Słodownik z firmy Neptis S.A., dostawcy monitoringu Flotis. - Ważna jest też świadomość, że obie skrajności wyrządzają szkody: zarówno za niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie w oponach osłabia ich trwałość i zwiększa ryzyko wypadku.

fot. mat. prasowe

Czym skutkuje nieodpowiednie ciśnienie w oponach?

Duży wpływ na kondycję opon ma utrzymanie w nich optymalnego poziomu ciśnienia – zarówno za słabo, jak i za mocno napompowane opony poważnie zagrażają bezpieczeństwu ruchu na drodze.


Nadchodzą unijne zmiany

Producenci aut coraz częściej wyposażają nowe modele w czujniki, które dokonują pomiarów i alarmują o spadkach ciśnienia w oponach. Czułość urządzeń, a co za tym idzie – dokładność pomiarów – zależy od jakości użytych rozwiązań. Czujniki montowane w autach z wyższej półki są zaawansowane. Systemy monitorowania ciśnienia opon (TPMS) nie są jeszcze w Polsce powszechnie stosowane, ale bieżący rok przyniesie zmiany w tym zakresie. W listopadzie 2014 roku mają zostać wprowadzone nowe wymogi unijne dotyczące rejestracji aut. Wyposażenie nowych samochodów
w czujniki ciśnienia w oponach stanie się wtedy obowiązkowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: