eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjneviaTOLL w 2013 r.

viaTOLL w 2013 r.

2013-12-18 09:10

Przeczytaj także: viaTOLL ma 2 lata


viaTOLL jako narzędzie polityki środowiskowej

Dzięki zróżnicowaniu stawek opłat system viaTOLL w krótkim czasie stał się bardzo efektywnym narzędziem polityki środowiskowej. Najniższe stawki opłaty elektronicznej przewidziane są dla nowoczesnych pojazdów spełniających najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin (Euro 5 i Euro 6). W rezultacie, od wielu miesięcy na polskich drogach wyraźnie przybywa pojazdów o klasach Euro 4, Euro 5 i Euro 6, a jednocześnie ubywa starszych. Dla przykładu, w listopadzie 2011r. największy udział w rejestracjach miały pojazdy o klasie Euro 3 (34,4%), a na drugim miejscu Euro 5 (20,2%). Obecnie proporcje te się odwróciły i najliczniej reprezentowane są auta klasy Euro 5 (33,26%) i Euro 3 (27,1%). Na kolejnych miejscach znajdują się natomiast pojazdy klasy Euro 4 (14,78 %), Euro 2 (13,35%), Euro 0 (8,43%), Euro 1 (2,66%) oraz Euro 6 (0,42%).

fot. mat. prasowe

Liczba pojazdów wg klas

Od wielu miesięcy na polskich drogach wyraźnie przybywa pojazdów o klasach Euro 4, Euro 5 i Euro 6, a jednocześnie ubywa starszych. Dla przykładu, w listopadzie 2011r. największy udział w rejestracjach miały pojazdy o klasie Euro 3 (34,4%), a na drugim miejscu Euro 5 (20,2%).


Pojazdy o DMC ≤ 3,5t

Wraz z uruchomieniem systemu viaTOLL rozpoczęto pobór opłat od użytkowników pojazdów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Początkowo był to tylko odcinek autostrady A2 Konin-Stryków.

1 czerwca 2012r. operator systemu uruchomił manualny pobór opłat na odcinku autostrady A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. Od tego dnia na obu płatnych odcinkach autostrad państwowych kierowcy samochodów osobowych i dostawczych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t, mogą również dobrowolnie dołączyć do systemu viaTOLL poprzez zakup specjalnego urządzenia pokładowego viaAUTO. Stanowi ono wygodną alternatywę wobec obowiązującego na tych odcinkach manualnego systemu poboru opłat i daje możliwość wnoszenia opłat za przejazd autostradą bez zatrzymywania się. Do tej pory sprzedano ponad 6,3 tys. urządzeń viaAUTO, a dodatkowe 1200 sztuk przekazano służbom ratowniczym.

Według danych operatora najwyższe wpływy za przejazd płatnymi odcinkami autostrad zarządzanymi przez GDDKiA odnotowywane są w miesiącach letnich, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym. W czerwcu łączne wpływy do KFD za przejazd odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica, na które składają się opłaty wnoszone przez kierowców manualnie oraz za pośrednictwem urządzenia viaAUTO, wyniosły ponad 15,25 mln zł. Z kolei w lipcu, z tego samego tytułu na konto KFD wpłynęło już ponad 20,64 mln zł, czyli blisko 30% więcej.

Tylko 31 sierpnia br. na zarządzanym przez GDDKiA odcinku A4 obsłużonych zostało ponad 90 tys. pojazdów.

Przeczytaj także: viaTOLL w 2018 r. viaTOLL w 2018 r.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: