Karty parkingowe dla niepełnosprawnych: koniec nadużyć
2013-11-18 00:15
Powstanie centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych przysługujących niepełnosprawnym © Edler von Rabenstein - Fotolia.com
Przeczytaj także: Świadczenie wspierające - ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł
Nowelizacja ta zmienia zasady korzystania z kart parkingowych, przysługujących osobom niepełnosprawnym oraz placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją tych osób. Celem nowych przepisów jest wyeliminowanie przypadków nieuprawnionego posługiwania się kartami. Część kart obecnie jest bowiem używana przez kierowców w sposób niezgodny z prawem.Uprawnione do ich otrzymania będą osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Chodzi nie tylko o osoby z niepełnosprawnością ruchową, ale również np. osoby niewidome. Karta będzie mogła być także wydana osobie niepełnosprawnej z takim ograniczeniem, która nie ukończyła 16 lat.
Karty parkingowe będą mogły być wydawane osobom niepełnosprawnym, ale tylko takim, które mają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, przy czym w tym drugim wypadku – jedynie osobom niedowidzącym lub niewidomym, osobom z upośledzeniem narządów ruchu lub chorobami neurologicznymi oraz osobom o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się, a więc konieczne jest spełnienie przez taką osobę obu tych warunków. To samo dotyczy osób niepełnosprawnych do 16. roku życia, tu nie określa się jednak stopnia niepełnosprawności – jako kryterium wystarczy niepełnosprawność ze wskazaniem, że powoduje ona znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego poruszania się. Karty zostaną wydane także placówkom sprawujących opiekę, zajmującym się edukacją i rehabilitacją osób niepełnosprawnych, ale tylko tym, które opiekują się niepełnosprawnymi mającymi znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Osoba posiadająca kartę parkingową będzie mogła korzystać z miejsc parkingowych, a także zostanie zwolniona z obowiązku stosowania się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu i postoju. Kartę parkingową wydawał będzie przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności na czas określony. Za wydanie karty parkingowej pobierana będzie opłata. W myśl nowelizacji karty będą wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 5 lat. Natomiast placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymają kartę maksymalnie na 3 lata, z obowiązkiem zwrotu dokumentu w przypadku zaprzestania korzystania z pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych.
fot. Edler von Rabenstein - Fotolia.com
Powstanie centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych przysługujących niepełnosprawnym
Nowelizacja zawiera katalog okoliczności, powodujących utratę ważności karty parkingowej, takie jak: upływ terminu ważności karty, zgłoszenie jej utraty, zwrot karty, likwidacja placówki, której wydano kartę, oraz śmierć osoby niepełnosprawnej legitymującej się kartą. Ustawa tworzy centralną ewidencję kart parkingowych, prowadzoną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w systemie teleinformatycznym. Zacznie ona działać 4 stycznia 2016 r. W ewidencji gromadzone będą informacje dotyczące wydanych dotychczas kart (numer, data wydania i termin ważności karty) oraz dane pozwalające na identyfikację podmiotu legitymującego się kartą parkingową. Nowe przepisy przewidują, że informacje będą usuwane z bazy po 3 latach od upływu ważności karty.
Organ właściwy do zarządzania ruchem na drogach, planując miejsca na postój pojazdów, będzie - od 1 września 2014 r. - zobowiązany wyznaczyć stanowiska postojowe dla pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Liczba stanowisk dla osób niepełnosprawnych zależeć ma od liczby miejsc parkingowych. Na podstawie nowelizacji osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową będzie zwolniona z opłaty za korzystanie z drogi publicznej lub drogi wewnętrznej umożliwiających dojazd bezpośrednio do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym lub wodnym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków, spełniających podobne funkcje, w tym także budynków biurowych i socjalnych. Zwolnienie nie będzie jednak dotyczyć opłat za parkowanie i korzystanie z dróg i obiektów płatnych. Zmiany w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym nakazują przewidywać odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla posiadaczy kart.
Ponadto nowelizacja wprowadza m.in. zabezpieczenia techniczne kart utrudniające ich fałszowanie i doprecyzowuje sposób umieszczania karty parkingowej w pojeździe. Dotychczasowy przepis wskazywał, że miała być ona położona za przednią szybą w sposób umożliwiający jej odczytanie. Nowelizacja przewiduje zaś, iż widoczne mają być wszystkie techniczne zabezpieczenia karty, jej numer i data ważności, zaś w przypadku kart wydanych placówce - także numer rejestracyjny pojazdu.
Przydatne linki:
- Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks wykroczeń
Posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej bez związku z jej przewozem albo kartą osoby zmarłej będzie karane grzywną w wysokości do 2 tys. zł. Ten przepis wejdzie w życie już 14 dni od ogłoszenia nowelizacji. Dotychczasowe karty stracą ważność nie później niż do 30 listopada 2014 r. Osoby mające aktualne orzeczenie spełniające już warunki nowych przepisów nie będą musiały na nowo starać się o takie orzeczenie, otrzymają nowe karty na podstawie starych orzeczeń.
Większość nowych przepisów w życie z dniem 1 lipca 2014 r.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)