Wynajem długoterminowy nie dla każdego
2018-10-28 00:22
Wynajem długoterminowy nie dla każdego © Rostislav Sedlacek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Leasing samochodu: stresujący koniec kontraktu
Z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że w II kwartale 2018 r. rynek wynajmu długoterminowego wzrósł o 15,5 proc. tempo wzrostu, dla porównania rok wcześniej było to 13,1 proc.Wygoda i brak wkładu własnego
Atutem, który może przesądzać o przewadze wynajmu długoterminowego nad innymi sposobami finansowania floty firmowej, jest wygoda i przewidywalność kosztów. Od początku do końca umowy przedsiębiorca płaci bowiem stałą, wynegocjowaną wcześniej sumę. Nie musi się również martwić o serwisowanie - to firma wynajmująca auto zobowiązana jest do jego naprawy i zorganizowania pojazdu zastępczego.
- Przedsiębiorca korzystający z samochodu w wynajmie długoterminowym, nie musi także przejmować się wysokimi składkami ubezpieczenia OC – ich opłata również należy do obowiązków firmy, z którą podpisał umowę. Ułatwieniem zwłaszcza dla nowych firm, dopiero rozpoczynających działalność jest natomiast brak konieczności wpłacania wkładu własnego, który przy leasingu wynosi zwykle 20 proc. wartości samochodu – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.
fot. Rostislav Sedlacek - Fotolia.com
Wynajem długoterminowy nie dla każdego
Niekorzystna opcja dla firm jeżdżących w długie trasy
Niestety, wynajem długoterminowy nie sprawdzi się w każdej firmie. Taka opcja finansowania samochodów wiąże się bowiem z limitami wykonywanych kilometrów, które wynoszą zwykle 15 – 30 tys. km rocznie – po przekroczeniu limitu naliczane są opłaty za każdy nadprogramowy kilometr. Dla przedsiębiorców pokonujących tysiące kilometrów miesięcznie, jak np. przedstawiciele handlowi, taka opcja nie będzie więc opłacalna. Wyjściem jest oczywiście próba wynegocjowania większych limitów, ale zawsze należy dobrze przeliczyć, czy jesteśmy w stanie zmieścić się w proponowanych granicach.
- Wynajem długoterminowy nie jest też opłacalny dla firm z dużymi flotami. Przy zakupie kilku, kilkunastu samochodów możemy bowiem wynegocjować sporą zniżkę u sprzedawcy, a decydując się na wynajem – podarowujemy te zniżki firmie udostępniającej auta do wynajmu. Ważną kwestią, na którą warto na pewno zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy jest zapis o konieczności oddania samochodu bez uszkodzeń, wynikających z pozanormatywnego użycia. Oznacza on, że o wynajęte auto będziemy musieli naprawdę bardzo dbać, żeby nie narazić się na koszty związane z naprawą nieprzewidzianych w umowie usterek. Wynajem długoterminowy jest oczywiście bardzo przydatnym i wygodnym produktem, jednak zawsze należy się zastanowić, czy nie istnieje inna forma finansowania, która lepiej odpowie na potrzeby naszej firmy – dodaje Paweł Mazur.
* Badanie przeprowadzone przez Corporate Vehicle Observatory założone z inicjatywy BNP Paribas oraz Arval
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)