Ustawa o transporcie drogowym: zmiany będą łagodne?
2015-07-07 00:45
Ustawa o transporcie drogowym do zmiany © TTstudio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Elektryfikacja flot ciężarowych - czy firmy są na to gotowe?
Zarówno w projekcie zmian ustawy jak i w dokumencie „Kierunki Działania Inspekcji Transportu Drogowego w roku 2015”, poczyniono założenie, by stworzyć nowy elektroniczny rejestr przedsiębiorców branży transportowej. Główny Inspektor Transportu Drogowego zajmie się bieżącym gromadzeniem pełnych informacji na temat wydanych zezwoleń, licencji, osób pełniących funkcję osób zarządzających oraz, co chyba najbardziej istotne, naruszeń przepisów. Dzięki temu powstaną dane związane z błędami popełnianymi przez przedsiębiorców i osoby zarządzające transportem. Zatem każda jednostka kontrolna posiadająca wgląd do przedmiotowego rejestru otrzyma wiedzę na temat ilości naruszeń, rodzaju, częstotliwości ich występowania oraz rangi nieprawidłowości popełnianych przez firmy transportowe. Dodając do tego możliwość cofania licencji, Główny Inspektor Transportu Drogowego będzie miał potężne „uzbrojenie” w walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami.Realne narzędzie
Rejestr będzie również gromadził informacje na temat osób zarządzających transportem, szczególnie tych, wykonujących swoje obowiązki w sposób niedbały. Celem tego działania jest wskazywanie menedżerów, którzy nie powinni wykonywać zawodu osoby zarządzającej lub mieć uprawnienia czasowo ograniczone.
Ciekawym rozwiązaniem na gromadzenie danych jest dopływ informacji do rejestru od wszystkich służb kontrolnych pracujących w obszarze transportu: policji, Straży Granicznej, Służby Celnej, Państwowej Inspekcji Pracy, zarządców dróg oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Patrząc przez pryzmat wymogów, jakie stawia rozporządzenie 1071/2009, dobrze, że podjęto działania zmierzające do uporządkowania w/w kwestii. Z innego punktu widzenia, tworzony rejestr będzie stanowił realne narzędzie umożliwiające zarówno likwidację firm transportowych poprzez cofanie licencji, jak i wykluczanie z zawodu osób zarządzających transportem drogowym.
Nie narazić się na pozew
Zanim wdrożony zostanie w/w projekt ustawy, warto już dziś podjąć działania zmierzające do właściwej organizacji przedsiębiorstwa transportowego. Stosując zasadę określoną w art. 92b. ustawy o transporcie drogowym, należy podjąć wszelkie działania wprowadzające właściwą organizację i dyscyplinę pracy ogólnie wymaganą w stosunku do prowadzenia przewozów drogowych. Szczególnie w zakresie przestrzegania przez kierowców przepisów: rozporządzeń nr 561/2006, nr 3821/85, umowy europejskiej (AETR) oraz prawidłowych zasad wynagradzania. Mogą w tym pomóc profesjonalne firmy wdrażające systemy nadzoru i wewnętrznej kontroli kierowców oraz wprowadzające właściwe rozwiązania dotyczące naliczania wynagradzania.
fot. TTstudio - Fotolia.com
Ustawa o transporcie drogowym do zmiany
Ten ostatni element jest tak istotny, ponieważ wpływa na możliwość pozbycia się odpowiedzialności za błędne działania kierowców, zabezpiecza podmiot gospodarczy przed pozwami ze strony kierowców oraz problemami płacy minimalnej na terenie innych państw wspólnoty. Dokonując wyboru partnera do realizacji wspomnianych założeń, warto kierować się przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem, które firma posiada oraz wysoką jakością realizacji samej usługi. Wszystko po to, aby zapewnić swojemu przedsiębiorstwu transportowemu bezpieczeństwo.
Jakub Ordon
ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców
www.ocrk.pl
oprac. : Truck & Business Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)