Odszkodowanie z OC do zwrotu?
2014-11-22 00:45
![Odszkodowanie z OC do zwrotu? [© Svetoslav Radkov - Fotolia.com] Odszkodowanie z OC do zwrotu?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ubezpieczenie-OC/Odszkodowanie-z-OC-do-zwrotu-146820-200x133crop.jpg)
Odszkodowanie z OC do zwrotu? © Svetoslav Radkov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Obliczanie odszkodowania za szkodę z udziałem poszkodowanego: niejasne zasady
Zgodnie z art. 43 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124, poz. 1152), zakład ubezpieczeń może dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania od kierującego pojazdem mechanicznym z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w jednej z następujących sytuacji:- sprawca wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po spożyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, zastępczych lub substancji psychotropowych;
- sprawca wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
- sprawca nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem (ten punkt nie dotyczy przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego, mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa);
- sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
Aby wystąpić z regresem, zakład ubezpieczeniowy nie musi udowadniać związku przyczynowego, a jedynie wykazać, że w chwili wystąpienia szkody zaszła jedna z powyższych przesłanek. Należy podkreślić, że z regresem można wystąpić przeciwko osobie, która kierowała pojazdem w chwili zdarzenia, a więc nie musi być jego posiadaczem – mówi Beata Dmowska – Domaradzka, Kierownik Działu Szkód Niestandardowych i Regresów.
fot. Svetoslav Radkov - Fotolia.com
Odszkodowanie z OC do zwrotu?
Jednym z najczęstszych powodów wystąpienia z regresem do kierującego jest wyrządzenie przez niego szkody w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.
Jednym z najczęstszych powodów wystąpienia z regresem do kierującego jest wyrządzenie przez niego szkody w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.
Czym różnią się oba stany?
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 1982 nr 35, poz. 230). Art. 46 ust. 2 określa, że o stanie po użyciu alkoholu można mówić, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi (lub prowadzi do):
- we krwi – od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ albo
- w wydychanym powietrzu - od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3.
Zgodnie z art. 46 ust.3, ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia w przypadku, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi (lub prowadzi do):
- we krwi – powyżej 0,5 ‰ albo
- w wydychanym powietrzu – powyżej 0,25 mg w 1 dm3.
Kwoty dochodzonego wobec sprawcy roszczenia wahają się od kilkuset do kilkuset tysięcy złotych w przypadku szkód osobowych – wysokość w dużej mierze zależy od liczby ofiar. W razie śmierci poszkodowanego lub jego kalectwa osoba, która spowodowała wypadek będąc pod wpływem alkoholu będzie musiała zwrócić ubezpieczycielowi koszty zadośćuczynienia, leczenia, rehabilitacji czy renty.
![Kolizja ze zwierzęciem? Najłatwiej o odszkodowanie z polisy AC [© pexels-izafi] Kolizja ze zwierzęciem? Najłatwiej o odszkodowanie z polisy AC](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kolizja-ze-zwierzeciem/Kolizja-ze-zwierzeciem-Najlatwiej-o-odszkodowanie-z-polisy-AC-259398-150x100crop.jpg)
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)