Pielęgnacja nadwozia, wymiana opon na zimowe, zaopatrzenie się w odpowiedni płyn chłodniczy i płyn do spryskiwaczy, zmiana wycieraczek, dbałość o akumulator, wyposażenie auta w niezbędne drobiazgi, jak szczotka i skrobaczka do szyb. Zdaniem Oponeo.pl te kilka kroków ułatwi kierowcom przetrwanie zimy czyli okresu, który zawsze jest dla nich najtrudniejszy.
Przeczytaj także: Jak przygotować samochód na sezon jesienno-zimowy?
Zadbaj o nadwozie
Nic tak nie smuci kierowców, jak widok rdzy na samochodzie. Nie dość, że psuje to walory estetyczne pojazdu, to jest też całkiem kosztowne w naprawie. A zima, ze względu na niskie temperatury i sól sypaną na nasze drogi, jest dla karoserii bardzo wymagająca. Dobrą praktyką jest wyczyszczenie, wypolerowanie i nawoskowanie nadwozia. Dzięki temu chronimy powłokę lakierniczą przed dotarciem wody i solanki. Tak niewiele może nas uchronić przed sporymi kosztami w przyszłości.
Pamiętaj o oponach
Wymiana opon na zimowe, chociaż nie jest w Polsce obowiązkowa, jest niezwykle ważna.
- Inna, bardziej elastyczna mieszanka, w połączeniu z bardziej agresywnym bieżnikiem zapewnia dużą lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni i pozwala skrócić drogę hamowania nawet o 25 procent w porównaniu z ogumieniem letnim – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.
Wymieniając opony na zimowe dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas i naszych bliskich, ale także o samochód.
Odpowiednie płyny także dla samochodu
Tak jak człowiek bez wody, tak samo auto bez odpowiednich płynów nie zajedzie daleko. I nie chodzi w tym przypadku tylko o paliwo, ale chociażby płyn chłodniczy. Jeśli nie jest odporny na zamarzanie, to może uszkodzić chłodnicę lub nawet blok silnika.
Nie można zapomnieć także o płynie do spryskiwaczy. Po pierwsze, zimowy ma w sobie więcej alkoholu, więc lepiej poradzi sobie z oszronionymi szybami. Po drugie, nie zamarznie w trakcie nocnego postoju samochodu. Nie zapominaj także o dodatkowym zapasie płynu, bo błoto pośniegowe na szybie nie jest tak łatwe do zmycia.
Warto coś widzieć
Mało który kierowca myśli o tym, żeby zakupić do swojego samochodu odpowiednie wycieraczki. Jednak są takie, które w warunkach zimowych sprawdzą się o wiele lepiej. Mowa o wycieraczkach wykonanych z kompozytów grafitowych, dzięki którym skuteczniej oczyszczają szyby, a na dodatek nie sztywnieją w niskich temperaturach. A przecież widoczność jest kluczowa przy prowadzeniu auta.
Naładuj samochód energią
Nie sposób też zapomnieć o jednym z największych problemów, z jakimi spotykają się kierowcy w Polsce z powodu niskich temperatur. Chodzi oczywiście o akumulator. Dobrą praktyką jest nie tylko naładowanie go zanim nadejdą mrozy, ale także sprawdzenie przewodów, klem oraz alternatora, aby być pewnym, że akumulator będzie odpowiednio ładowany w trakcie jazdy.
fot. mat. prasowe
Jak przygotować auto do zimy?
Eksperci zalecają wymianę wycieraczek na wykonane ze specjalnych kompozytów grafitowych.
Drobiazgi też mają znaczenie
Przed zimą dobrze jest wyposażyć się jeszcze w kilka drobiazgów, które mogą okazać się darem od losu. Na pewno na zimę trzeba mieć szczotkę do odśnieżania i skrobaczkę do szyb. Bez nich często nie ruszymy rano z parkingu. Warto jeszcze pamiętać o odmrażaczach do szyb i zamków oraz płynie zapobiegającym przymarzaniu uszczelek. Pomocne mogą okazać się jeszcze: lina holownicza, kable rozruchowe, saperka oraz rękawice robocze.
Odpowiednie przygotowanie samochodu do zimy może w przyszłości zaoszczędzić nam sporych problemów, spóźnień do pracy lub nieplanowanych postojów. Dlatego też warto sprawdzić auto przed trudnymi warunkami i zakupić najważniejsze rzeczy, które pomogą w trakcie mrozu.
Przeczytaj także:
67% Polaków zmienia opony na zimowe
![67% Polaków zmienia opony na zimowe [© pixabay.com] 67% Polaków zmienia opony na zimowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/opony/67-Polakow-zmienia-opony-na-zimowe-256069-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)