Prawo jazdy po nowemu: pytania egzaminacyjne jawne
2014-06-27 21:10
Egzamin na prawo jazdy © Kzenon - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sejm szykuje małą rewolucję w egzaminach na prawo jazdy
Przyjęta przez Sejm nowelizacja wprowadza, a właściwie przywraca zasadę merytorycznej odpowiedzialności ministra właściwego do spraw transportu za treść pytań egzaminacyjnych oraz nadzoru nad nimi. Obecnie obowiązująca ustawa określa, że za pytania egzaminacyjne, jak za cały system teleinformatyczny służący do przeprowadzania egzaminów teoretycznych, odpowiadają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Rozwiązanie takie powodowało jednak chaos, bowiem powstały konkurencyjne bazy danych pytań egzaminacyjnych, należące do dostawców oprogramowania, a nie do WORD, co utrudniało nadzór nad merytoryczną treścią pytań.Sejmowa nowelizacja określa, że teraz układać i weryfikować pytania do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy będzie państwowa komisja. Propozycje pytań będą mogły być przedstawiane komisji przez podmioty zewnętrzne (np. Policję, organizacje zajmujące się bezpieczeństwem ruchu drogowego, służby ratunkowe).
Nowelizacja likwiduje obowiązek odbywania szkolenia teoretycznego w szkołach jazdy. Kursanci będą mogli do egzaminu teoretycznego przygotowywać się we własnym zakresie, np. studiując samodzielnie przepisy i odpowiednie poradniki. Przygotowania do egzaminu teoretycznego będą jednak łatwiejsze, gdyż w przeciwieństwie do obecnie obowiązujących reguł, nowelizacja wprowadza zasadę jawności pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminach na prawo jazdy. Oznacza to, że pytania te będą udostępniane publicznie.
Zmiany dotknęły również i zasady przeprowadzania egzaminów praktycznych (z jazdy). Po wejściu nowelizacji w życie, kandydat na kierowcę będzie mógł zdawać egzamin praktyczny na pojeździe (samochodzie, ciężarówce, autobusie czy motocyklu) innym niż ten, który należy do WORD, czyli na przykład na pojeździe którym jako kursant jeździł w szkole jazdy. Pojazd taki będzie musiał jednak spełniać warunki wymagane dla pojazdów egzaminacyjnych, czyli np. posiadać kamerę w kabinie.
Nowelizacja przewiduje też, że osoby posiadające prawo jazdy od 3 lat będą mogły jeździć motocyklami o pojemności do 125 cm sześc.
Nowelizacja trafiła już do podpisu prezydenta.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)