Koniec bezkarności zagranicznych kierowców
2013-11-20 22:19
Samochód © wojtek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Od kwietnia rusza wymiana informacji o piratach drogowych w UE
Uruchomienie tzw. Krajowego Punktu Kontaktowego umożliwi automatyczną wymianę informacji pomiędzy Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej na temat kierowców naruszających zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. System wymiany informacji to efekt wdrożenia regulacji unijnych, w szczególności dyrektywy 2011/82/UE w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.System przekazuje dane pozwalające na identyfikację kierowców popełniających wykroczenia lub przestępstwa w ruchu drogowym w innym państwie członkowskim UE. Pozwala na pociąganie do odpowiedzialności w kraju polskich kierowców łamiących za granicą zasady ruchu drogowego, i - analogicznie - karanie zagranicznych kierowców naruszających w Polsce przepisy. W ten sposób sprawcy przestępstw lub wykroczeń drogowych będą ponosili odpowiedzialność bez względu na kraj w którym doszło do złamania prawa.
Wśród polskich instytucji upoważnionych do korzystania z tego systemu są Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże gminne i miejskie, Służba Celna oraz Straż Graniczna.
Jakie wykroczenia będą podlegały wpisowi do systemu? Dane o kierowcach będą przekazywane w przypadku niestosowania się przez nich do ograniczeń prędkości (przekraczania dozwolonej prędkości), prowadzenia pojazdu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przewożenia dziecka bez fotelika, niestosowania się do sygnałów świetlnych lub znaków nakazujących zatrzymanie pojazdu.
Do systemu trafią również kierowcy prowadzący samochód po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.
Wymieniane będą także informacje o motocyklistach nie używających w trakcie jazdy kasków. Do systemu wymiany danych trafią również kierowcy wykorzystujący drogę lub jej część w sposób niezgodny z przeznaczeniem a także korzystający podczas jazdy z telefonu
wymagającego trzymania go w ręku.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)